TYP: a1

Kogoto

Zespół folkowy powstały w 1989 roku. Pomysłodawcą projektu, był Damian Gaweł – współzałożyciel Ryczących Dwudziestek. Pierwsze kroki sceniczne Kogoto stawiał na Harcerskim Festiwalu Sztuki Marynistycznej w Miechowicach w 1989 roku, gdzie zdobył wyróżnienie. Pierwszy skład zespołu stanowiło 9 osób, w tym 7 kobiet.

W 1989 roku zespół zdobył trzy nagrody Grand Prix na festiwalu Kubryk w Łodzi, na Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni i na Tratwie w Katowicach. W kolejnych latach zespół zdobywał nagrody m.in. w festiwalach: Wiatrak w Świnoujściu (m.in. I nagroda za piosenkę autorską Dina), Bezan w Tarnowie oraz wyróżnienie podczas festiwalu Shanties’90. W 1992 "Kogoto" koncertował na pokładzie żaglowca Alexander von Humboldt, oraz na żywo w Radio Brema.

Największym osiągnięciem zespołu było zdobycie w 1996 r. I miejsca w kategorii zespołów wokalnych w II Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (uczestniczyło 220 wykonawców). Rok później "Kogoto" zdobył nagrodę Grand Prix, III edycji tego festiwalu (tym razem łącznie z eliminacjami udział wzięło ok. 7 tys. wykonawców). Na repertuar zespołu składają się pieśni morskie, folk irlandzki, łotewski, litewski, hinduski, indiański i afrykański, oraz tradycyjne i współczesne kolędy i pastorałki.

Zespół wydał dwie kasety o tematyce żeglarskiej nagrane w latach 1990-91.

Ostatni koncert Kogoto (po reaktywacji) miał miejsce 10 czerwca 2005r. W Maria Gugging pod Wiedniem, wspólnie z grupą Pchnąć W Tę Łódź Jeża.

Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca