TYP: a1

Do Góry Dnem

Grupa Do Góry Dnem powstała przy Akademickim Klubie Turystycznym "KROKI" w Szczecinie w 1977 roku. Grupę założyli Jacek Żuraw Żurawski, Przemek Śliwa Niwiński i Alina Żyrafa Tomczak, do których wkrótce dołączył Władek Władeczek Piątkowski. W tym składzie zespół zadebiutował na Przeglądzie YAPA 78', gdzie wyśpiewał nagrodę piosenką Przypowieść o maku.
Skład grupy ulegał zmianom, po odejściu Żurawia w 1979 roku do zespołu dołączył Marek Kuc, a później Czesiek Czesiu Lasiuk i Jurek Chodorek Chodor.

Od czasu, gdy w 1981 roku w zespole pojawili się wspomniany już Czesiek Lasiuk i Wojtek Wojtuś Czemplik, nastąpił okres największych sukcesów grupy oraz licznych nagród i wyróżnień zdobywanych na kolejnych przeglądach piosenki turystycznej: YAPA, BAZUNA, BAKCYNALIA, WŁÓCZĘGA, ŁAJBA, ŚPIEWAJĄCE ŻAGLE, a także wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1983 roku za piosenkę Sierpień.

Po roku 1985 członkowie grupy rozjechali się w różne strony, założyli rodziny i zespół zawiesił działalność, ale w dalszym ciągu spotykał się towarzysko i śpiewał piosenki turystyczne.

W 2000 roku nastąpiła reaktywacja grupy. Zespół wznowił Spotkania z Piosenką Turystyczną, które odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca w Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Szczecinie przy ulicy Dworcowej 6, u Jasia Krzysztonia. W sierpniu 2001 DGD wystąpił na 34 Giełdzie w Szklarskiej Porębie na koncercie z okazji 20-lecia grupy Bez Idola.

Od tego czasu minęło już sporo czasu. W latach 2002 - 2005 kilka razy wystąpili przed większą publicznością, między innymi w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, na festiwalu Bazuna 2002, w Teatrze Polskim w Szczecinie, w schronisku "Pod Muflonem" w Dusznikach, podczas festiwalu Bieszczadzkie Anioły w Cisnej i ostatnio w Teatrze Miniatura przed koncertem SDM-u.

W 2001 roku nagrali płytę Rozmowy z piecem. W nagraniach brali udział:

Alina Tomczak-Osiecka śpiew
Przemek Niwiński śpiew, gitara, szu-szu, tamburyn
Czesiek Lasiuk śpiew, gitara
Wojtek Czemplik skrzypce, mandolina, cymbały
Marek Kuc śpiew, gitara
Romek Ziobro bas - gościnnie (Stare Dobre Małżeństwo)

Więcej o zespole przeczytać można na stronie http://www.dgd.gryfnet.pl/plik.php?var=ozespole

Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy

Nikt jeszcze się nie dodał. Bądź pierwszy!


dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca