TYP: a1

Znów bez głównej nagrody w Rejsie Roku

piątek, 7 stycznia 2022
Z mediów

Odbyło się posiedzenie Jury Nagrody Rejs roku. Kolejny raz nie przyznano głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2021. Przyznano za to drugą i trzecią Nagrodę Honorową Rejs Roku 2021 oraz trzy wyróżnienia.

Pandemia drugi już rok odcisnęła piętno na całym 2021 roku w żeglarstwie. Zaplanowano i zrealizowano stosunkowo niewiele żeglarskich projektów. W tym wyjątkowo ubogim, z powyższych powodów żeglarskim sezonie, Jury rozpatrywało 10 kandydatur. W zaistniałych okolicznościach, po rozważeniu wszelkich argumentów, podjęto trudną decyzję o nie przyznawaniu, już po raz drugi, głównej nagrody SREBRNEGO SEKSTANTU – REJSU ROKU – czytamy w komunikacie Jury.

Werdykt Jury nagród 2021:

II Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2021”

- Bouwe Bekking i załoga s/y „Sailing Poland” – za start i wyniki w prestiżowych regatach „The Ocean Race Europe”

III Nagroda Honorowa „Rejs Roku 2021”

- Zbigniew Gutkowski z załogą Yacht Clubu Sopot za bardzo dobry wynik w 42 edycji prestiżowych, śródziemnomorskich regat Rolex Middle Sea Race na Malcie.

Honorowe Wyróżnienia „Rejs Roku 2021”

- kpt. Waldemar Mieczkowski, za rocznicowy bałtycki rejs 60-lecia szkunera „Zawisza Czarny”. To także wyraz uznania dla wyjątkowej roli żaglowca w polskim żeglarstwie morskim.

- kpt. Adam Wiśniewski - pomysłodawca i założyciel Fundacji Ocean Marzeń oraz Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej skierowanego do młodzieży z Domów Dziecka i środowisk zagrożonych.

- Edyta, Adam i Kalina Jakubczak – oryginalny żeglarski pomysł na życie. Rodzina Jakubczaków porzuciła korporacje i od dwunastu już lat żyje na jachcie, popularyzując uroki morza i żagli.

Nagroda Specjalna Polskiego Związku Żeglarskiego

- kpt. Wacław Liskiewicz za całokształt dokonań żeglarskich oraz wkład w tworzenie unikatowych polskich konstrukcji jachtowych

Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynowa Róża Wiatrów”

- Zbigniew Gutkowski – za start i uzyskany wynik w regatach przysparzanie laurów gdańskiej fladze na regatowych trasach.

Nagroda Grotmaszta Bractwa Kaphornowców im. kpt. Aleksandra Kaszowskiego

- kapitanowie Andrzej Górajek i Paweł Pelc za dobrą robotę żeglarską, dwukrotne opłynięcie archipelagu Svalbard z dotarciem do szerokości geograficznej 82 ̊32,75 N

Tagi: Rejs Roku, nagroda
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876