TYP: a1

Żegnamy się z Wielką Rafą Koralową

czwartek, 8 kwietnia 2021
Z mediów/PAP

Wygląda na to że w wyniku zmian klimatu niektóre nieodwracalne straty już ponieśliśmy, tylko jeszcze ich nie widzimy. Jedną z nich jest zniszczenie przyrodniczego cudu, jakim jest Wielka Rafa Koralowa.

 

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa, położona wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii, na Morzu Koralowym. To największa na Ziemi pojedyncza struktura wytworzona przez organizmy żywe, Od 26 października 1981 r. rafa jest objęta ochroną jako park morski, znajduje się także na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest siedliskiem dla około 1,6 tys. gatunków ryb, 3 tys. mięczaków i 30 różnych rodzajów wielorybów i delfinów – ale wszystko wskazuje, że już niedługo. Jak twierdzi klimatolożka prof. Lesley Ann Hughes z Uniwersytetu Macquarie, dyrektorka Biodiversity Node w NSW Office of Environment&Heritage Climate Adaptation Hub oraz radczyni niezależnej Rady ds. Klimatu, jeszcze do niedawna naukowcy byli zdania, że wystarczającą ochroną dla rafy jest jej wielkość. Okazuje się jednak, że mimo imponujących rozmiarów fara jest niezwykle wrażliwą strukturą.

Nowy raport dotyczący konsekwencji globalnego ocieplenia stwierdza, że nawet 99% Wielkiej Rafy Koralowej może zniknąć, ponieważ miejsce, w którym się znajduje jest jednym z cieplejszych na Ziemi. Według Australijskiej Akademii Nauk jeśli ocieplenie (o 1,5 st. C.) będzie się utrzymywało, rafa zniknie. I – co ważniejsze, wszystko wskazuje na to, że procesu nie da się zatrzymać.Tzn. - można to zatrzymać, jeśli natychmiast podjęte zostaną kroki zmierzające do odwrócenia skutków globalnego ocieplenia, ale tym razem naukowcy są realistami i uważają, że jest to praktycznie niemożliwe.

 

 

 

 

Tagi: Wielka Rafa Koralowa, ekologia, ocieplenie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922