TYP: a1

O czym śnią ośmiornice?

środa, 14 kwietnia 2021
Z mediów/National Geographic

Okazuje się, że ośmiornice mogą nas jeszcze zaskoczyć – i to pewnie nie raz. Nie dość, że prawdopodobnie są Obcymi, nie dość, że są inteligentne i mogą się uczyć, to jeszcze teraz się okazuje, że mogą śnić jak ludzie.

 

Wszystko wskazuje na to, że ośmiornice mogą przeżywać podobne fazy snu jak człowiek, w tym fazę REM, podczas której ludzie śnią. Wykazały to badania przeprowadzone przez brazylijskich naukowców z Instytutu Mózgu Federalnego Uniwersytetu stanu Rio Grande do Norte.

 

Dwufazowy sen mają ssaki i ptaki, fazę REM i nie-REM odkryto także u gadów a także u mątw. Dlatego badacze postanowili zbadać też ośmiornice – wybrano Octopus insularis, tropikalne ośmiornice żyjące u brzegów Brazylii. Podczas badania nagrywano ośmiornice śpiące w laboratorium. Okazało się, że podczas „cichego snu” zwierzęta pozostają w bezruchu, ich skóra jest blada a źrenice zwężone do wąskiej szparki. Kiedy zaczynał się „aktywny sen”, dynamicznie zmieniał się kolor i faktura ich skóry, ośmiornice jednocześnie poruszały oczami, zaciskały przyssawki a ich mięśnie drgały. Fazy snu aktywnego trwały zwykle od kilku sekund do minuty i następowały zwykle po długich fazach snu spokojnego, zwykle ponad 6 minut. Zjawisko to powtarzało się z regularnie w 30-40 minutowych interwałach. Oczywiście potwierdzono, że ośmiornice faktycznie śpią - próbowano pobudzić ich ciekawość wizualnymi i dotykowymi stymulantami. W czasie „aktywnej” i „cichej” fazy snu zwierzęta okazywały zainteresowanie po pobudzaniu na dużo większym poziomie , niż gdy były ewidentnie czujne i obudzone.

 

Główna autorka badania, Sylvia Medeiros z Instytutu Mózgu podkreśla, że fazy snu ośmiornic wydają się podobne do ludzkich. A jeżeli dwie fazy snu wytworzyły się w toku ewolucji niezależnie od siebie u kręgowców i bezkręgowców, warto zadać sobie pytanie jaka ewolucyjna przyczyna tego procesu. Wydaje się, że może to być odbiciem pewnego wspólnego zjawiska dla organizmów ze centralizowanym układem nerwowym osiągającym odpowiednio wysoki poziom złożoności. Co oznacza, że bardzo prawdopodobne jest, że ośmiornice przeżywają ekwiwalent naszych snów. A to stwarza pole do kolejnych badań – Brazylijczycy już zapowiadają, że chcą bliżej przyjrzeć się snom ośmiornic i ustalić, czy mogą one śnić koszmary.

 

Tagi: ośmiornica, sen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 13 May

Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Timothy Severin wraz z czterema towarzyszami na tratwie z bambusa o nazwie "Hsu-Fu" wyruszył z okolic Hanoi przez Pacyfik; około 1000 Mm od wybrzeża Karoliny, w 104 dniu żeglugi, tratwa się rozpadła, a załogę uratował amerykański Coast Guard.
czwartek, 13 maja 1993
Odpłynął w swój ostatni rejs do Hilo Stan Hugill, człowiek legenda; mając 16 lat zamustrował na swój pierwszy żaglowiec, na kilkunastu kolejnych przepływał własną młodość, później jako zawodowy szantymen bywał na wszystkich morzach i oceanach. Śpiewał, pi
środa, 13 maja 1992
W Lysaller umiera Fritjof Nansen (ur. w 1861 r.) - norweski oceanograf i badacz polarny; m.in. zorganizował ekspedycję na statku "Fram", aby dowieść swojej tezy o istnieniu morskiego prądu polarnego płynącego ku wschodnim wybrzeżom Grenlandii.
wtorek, 13 maja 1930
W Świnoujściu nastąpił start s/y "Witeź II" z Kapitanem Emilem Żychiewiczem do rejsu do Islandii. Był to pierwszy rejs polskiego jachtu do stolicy Islandii. Rejs zakończył się 12.07.1959 r. po przebyciu 3767 Mm.
środa, 13 maja 1959