TYP: a1

Zderzenie polskiego jachtu z lotniskowcem

niedziela, 14 listopada 2021
Z mediów/Onet

Jacht pod polską banderą zderzył się z francuskim lotniskowcem Charles de Gaulle. Francuskie służby podkreślają, że straty są tylko materialne – uszkodzona została żaglówka, natomiast nikt nie odniósł obrażeń. Nieznana jest nazwa jachtu z polską banderą.

Do zdarzenia doszło rano w piątek, 12 listopada, w odległości około 40 mil morskich na południowy wschód od wysp Hyères.

 

Załoga 260-metrowego lotniskowca Charles de Gaule podczas rejsu szkoleniowego w ostatniej chwili zauważyli dziesięciometrowy jacht pływający pod polską banderą. Pomimo manewru awaryjnego lotniskowca mającego na celu ominięcie żaglówki i w wyniku braku jakiejkolwiek reakcji ze strony żaglówki doszło do zderzenia.

 

Kolizja nie spowodowała zbyt dużych strat, także na żaglówce – zerwany został tylko jej maszt. Nikt nie odniósł obrażeń. Nazwa polskiego jachtu nie jest znana, płynęła na nim jedna osoba. Nie wiadomo jednak, czy skipper był Polakiem.

 

Trwa dochodzenie w sprawie wypadku.

 

Lotniskowiec Charles de Gaulle został zaprojektowany w latach 80. i zwodowany w 1994 r. Do czynnej służby jednak wszedł dopiero w 2000 roku. Dziś jest jedynym lotniskowcem atomowym, który nie pływa pod amerykańską banderą. Jest też uważany z okręt flagowy francuskiej marynarki.

Jest to też jedyny lotniskowiec francuskich sił zbrojnych. Jest w stanie zabrać na pokład do 40 samolotów oraz helikopterów. Załogę stanowi około 2 tys. osób.

Tagi: wypadek, Charles de Gaulle
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942