TYP: a1

Zawalił się Łuk Darwina

czwartek, 20 maja 2021
Hanka Ciężadło

Znajdujący się w pobliżu wyspy Darwin łuk skalny nie prezentuje się już tak efektownie, jak na pocztówkach. Prawdę mówiąc, nazywanie go łukiem jest już sporym nadużyciem, bo zostały z niego dwie sterczące z morza kolumny.

Taka tam skała

Łuk jeszcze do niedawna znajdował się niecały kilometr na wschód od brzegów wyspy Darwin, należącej do archipelagu Galapagos.

Nietypowy wygląd skały był skutkiem naturalnych procesów erozji – i to właśnie one doprowadziły do jego zawalenia.

Uściślając – zawaliła się jego pozioma część, czyli tzw. most. Filary nadal stoją nienaruszone. I w związku z tym powstał pewien pomysł… 

Dziwne pomysły nurków

Wiadomo, że Łuk Darwina zawalił się 17 maja o 11.20 lokalnego czasu. Skąd znamy dokładną godzinę? Ano stąd, że zjawisku przyglądali się z łodzi nurkowie z grupy Aggressor Adventures.

Stwierdzili oni, że skoro stara nazwa jest już nieaktualna, można by nazywać obiekt inaczej: Filarami Ewolucji. Czy to ma szansę się przyjąć? No cóż… zobaczymy. Faktem jest, że okolica, o jakiej mowa, z ewolucją rzeczywiście ma coś wspólnego – jeśli wierzyć przekazom historycznym, to właśnie w rejonie Wysp Galapagos Darwin zaczął wymyślać swoją teorię.

Teoretycznie więc nowa nazwa ma sens. A że brzmi jakoś tak mniej „epicko”, no cóż… Może macie jakieś inne propozycje? Pochwalcie się koniecznie!

Tagi: Łuk, Darwin, Galapagos
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877