TYP: a1

Wypadek jachtu "Nashachata"

wtorek, 14 grudnia 2010
Weronika Morys
Nashachata
Źródło: conceptsailing.orgJacht uległ wypadkowi w zatoce Sloggett u wybrzeży Argentyny. W wyniku rozpoczętej we wtorek akcji ratunkowej odnaleziono pięciu rozbitków. Ratownicy poszukują kolejnych dwóch Polaków, którzy wchodzili w skład załogi. Przyczyną wypadku były prawdopodobnie złe warunki atmosferyczne.


Jacht płynął z Antarktydy do argentyńskiego portu Ushuaia. Sygnał SOS odebrały w poniedziałek rano chilijskie służby ratunkowe w Puerto Wiliams. Na stronie wyprawy można przeczytać następującą informację:

Informujemy, że dziś o godzinie 01:07 czasu polskiego jacht Nashachata z siedmioma osobami na pokładzie sztrandował w sztormie u wybrzeży Argentyny, w zatoce Sloggett poz. Latitude : 55.033N Longitude : 66.350 S.

Z informacjji uzyskanych przez naszego przestawiciela w Ushuaia wynika że pięć osob załogi zostało przetransportowanych z brzegu na statek ratowniczy, trwają poszukiwania pozostałych dwóch osób. W akcji ratowniczej dodatkowo bierze udział śmigłowiec. Wszelkie informacjie uzyskane z Amabasady RP w Argentynie oraz od naszego przedstawiciela zostaną niezwłocznie zamieszczane na stronie.

Na pokładzie statku ratowniczego w tej chwili znajdują się :
Wojciech Kowalik
Artur Olender
Marek Borzestowski
Michał Lach
Piotr Majcherkiewicz

Wciąż trwają poszukiwania kapitana Marka Radwańskiego oraz Pawła Radwańskiego

Informacja z 19:52 CET

Źródło: conceptsailing.org

[Aktualizacja z godziny 20:12, 14 grudnia]

TVN24 podało, że dwie poszukiwane osoby prawdopodobnie nie żyją.

[Aktualizacja z godziny 20:30, 14 grudnia]

Według portalu internetowego noticias.terra.com.ar Daniel Rivera, rzecznik prasowy argentyńskiej Marynarki Wojennej podał, że ratownicy z pokładu helikoptera dostrzegli dwa ciała. Pięciu pozostałych członków załogi, którzy przeżyli katastrofę znajduje się pod opieką medyczną. Jedna osoba doznała urazu głowy, ale stan jej zdrowia jest dobry, podobnie jak reszty załogi, powiedział Rivera.

[Aktualizacja z godziny 09:31, 15 grudnia]

Na stronie wyprawy pojawiła się informacja:

Przed kilkunastoma minutami statek z pięcioma rozbitkami na pokładzie zawinął do Ushuaia. Cztery osoby nie mają poważniejszych obrażeń, bosman Wojtek Kowalik ma nieznaczne obrażenia głowy. Życiu żadnego z nich nie zagraża niebezpieczeństwo.

Niestety potwierdzona została informacja o śmierci kapitana Marka Radwańskiego oraz Pawła Radwańskiego.

Informacja z 09:31 CET

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882