TYP: a1

Wybuch wulkanu na Stromboli

czwartek, 4 lipca 2019
Z mediów

Na włoskiej wyspie Stromboli doszło do wybuchu wulkanu. Zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. Z najbardziej zagrożonych terenów wywieziono drogą morską kilkadziesiąt osób.

 

Stromboli to wyspa w archipelagu Wysp Liparyjskich (należą do Włoch) na Morzu Tyrreńskim, o powierzchni blisko 12,4 km². Mieszka na niej ok. 600 osób, natomiast tworzy ją czynny wulkan o wysokości 926 metrów.

Wybuchowi wulkanu towarzyszył deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek, które wywołały serię pożarów w różnych częściach wyspy. Chmura popiołów unosiła się na ok. 2 km. Narodowy Instytut Geologii i Wulkanologii w Rzymie potwierdził w oficjalnym komunikacie, że głównemu wybuchowi, towarzyszyło 20 mniejszych eksplozji.

 

Podczas wybuchu zginęła jedna osoba, zabita przez skalne odłamki. Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział agencji ANSA, że ofiara śmiertelna to turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu.

W stan gotowości postawiono lokalną Obronę Cywilną. Kilkadziesiąt osób wywieziono drogą morską z najbardziej zagrożonych terenów. Straż Przybrzeżna przygotowana jest do ewakuacji wszystkich tych, którzy w zaistniałej sytuacji chcą opuścić wyspę - zapewniają władze.

Stefano Branca z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że wybuchy o takiej intensywności są "dość rzadkie".

 

Tagi: Stromboli, wulkan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 July

W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932