TYP: a1

Wybuch wulkanu na Stromboli

czwartek, 4 lipca 2019
Z mediów

Na włoskiej wyspie Stromboli doszło do wybuchu wulkanu. Zginęła jedna osoba, dwie zostały ranne. Z najbardziej zagrożonych terenów wywieziono drogą morską kilkadziesiąt osób.

 

Stromboli to wyspa w archipelagu Wysp Liparyjskich (należą do Włoch) na Morzu Tyrreńskim, o powierzchni blisko 12,4 km². Mieszka na niej ok. 600 osób, natomiast tworzy ją czynny wulkan o wysokości 926 metrów.

Wybuchowi wulkanu towarzyszył deszcz lapilli, czyli wulkanicznych cząstek, które wywołały serię pożarów w różnych częściach wyspy. Chmura popiołów unosiła się na ok. 2 km. Narodowy Instytut Geologii i Wulkanologii w Rzymie potwierdził w oficjalnym komunikacie, że głównemu wybuchowi, towarzyszyło 20 mniejszych eksplozji.

 

Podczas wybuchu zginęła jedna osoba, zabita przez skalne odłamki. Burmistrz Wysp Liparyjskich Marco Giorgianni powiedział agencji ANSA, że ofiara śmiertelna to turysta, który był na wycieczce w rejonie największej aktywności wulkanu.

W stan gotowości postawiono lokalną Obronę Cywilną. Kilkadziesiąt osób wywieziono drogą morską z najbardziej zagrożonych terenów. Straż Przybrzeżna przygotowana jest do ewakuacji wszystkich tych, którzy w zaistniałej sytuacji chcą opuścić wyspę - zapewniają władze.

Stefano Branca z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii (INGV) w rozmowie z agencją Reutera podkreślił, że wybuchy o takiej intensywności są "dość rzadkie".

 

Tagi: Stromboli, wulkan
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949