TYP: a1

Wrota sztormowe zostaną przebudowane

poniedziałek, 24 września 2018
Z mediów/PAP

Rząd podjął decyzję o przebudowaniu wrót sztormowych na Kanale Jamneńskim. Poinformował o tym na sobotniej konferencji w Mielnie minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

 

W założeniach inwestycji jest budowa śluzy, systemu spiętrzającego, pogłębienie kanału do trzech metrów, by mogły nim przepływać jednostki 20-25-metrowe oraz budowa wałów w południowej części jeziora. Minister zapowiedział, że ogłoszenie przetargu na projekt przebudowy nastąpi jeszcze przed wyborami, zaraz po konsultacjach społecznych, które mają zakończyć się 5 października. Termin zakończenia inwestycji minister oszacował na dwa lata a koszt na 20 mln zł. 

Inwestycję na kanale jamneńskim w gminie Mielno w 2013 roku zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 roku to PGW Wody Polskie przejęło nadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce. W maju budowlę wizytował prezes PGW Przemysław Daca, który podsumował ja jako wykonaną  „wbrew wszelkim regułom hydrotechniki”. Prezes zarzucał budowli, że wrota sztormowe mają tylko jedną funkcję – przeciwpowodziową. Nie są poddane jakiejkolwiek kontroli, nie można ich regulować. Dochodzi do „ucieczki wody z jeziora”, problemu z przepływem ryb, degradacji jeziora.

Tagi: wrota sztormowe, Kanał Jamneński
TYP: a3
0 0
Komentarze