TYP: a1

Wigilia na pokładzie

czwartek, 24 grudnia 2015
z mediów | JM
Okres świąt to dla wielu z nas pora powrotu do rodzinnego domu. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na taki luksus. Poza granicami kraju wigilię spędzą między innymi marynarze ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej.

MS Armia Krajowa

"MS Armia Krajowa by Bellsund" by Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Ani jeden z pływających statków państwowego armatora PŻM nie znajdzie się w okresie świątecznym w Polsce. Nie zabraknie ich natomiast na międzynarodowych wodach,  na Atlantyku, a nawet Oceanie Indyjskim. Najdalej od domu spędzą wigilię marynarze z masowca m/s "Jawor", który jest na trasie do Singapuru. Niektórzy odwiedzą w tym czasie kraje Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu. Statek m/s "Delia" stoi obecnie w porcie w Hajfie, kilka godzin drogi od Betlejem. Gdziekolwiek jednak się znajdą, marynarze z pewnością postarają się uczcić święta w miarę swoich możliwości.

Poza granicami kraju święta spędzi też wielu marynarzy pracujących na jednostkach obcych bander. Szacuje się, że będzie ich około 40 tysięcy. Od kapitana statku zależy, czy możliwe będzie zorganizowanie pokładowych świąt. Obowiązki nie zawsze pozwalają na wydzielenie wolnego czasu na wigilijną wieczerzę. W czasie świąt statki są też odwiedzane przez organizacje duszpasterskie, takie jak The Mission to Seafarers. Wszystkim tym, którzy być może już obserwują wieczorne gwiazdy z pokładów swoich jednostek, życzymy spokojnych świąt i szczęśliwego powrotu do domu.
Tagi: Wigilia, Boże Narodzenie, Polska Żegluga Morska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 January

Urodził się Zygfryd Perlicki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w żeglarstwie morskim, w 1957 r. wygrywa regaty "Kieler Woche", w 1972 r. startuje na olimpiadzie w Kilonii w klasie "Soling" (8. miejsce). W latach 19
wtorek, 26 stycznia 1932
Kulminacja święta żaglowców świata - Tall Ships Race w Australii.
wtorek, 26 stycznia 1988
Flota eskpedycyjna dociera do Bottany Bay (dzisiejsze Sydney) rozpoczynając osadnictwo w Australii.
sobota, 26 stycznia 1788