TYP: a1

Wigilia na pokładzie

czwartek, 24 grudnia 2015
z mediów | JM
Okres świąt to dla wielu z nas pora powrotu do rodzinnego domu. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na taki luksus. Poza granicami kraju wigilię spędzą między innymi marynarze ze statków Polskiej Żeglugi Morskiej.

MS Armia Krajowa

"MS Armia Krajowa by Bellsund" by Krzysztof Maria Różański, (Upior polnocy) - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Ani jeden z pływających statków państwowego armatora PŻM nie znajdzie się w okresie świątecznym w Polsce. Nie zabraknie ich natomiast na międzynarodowych wodach,  na Atlantyku, a nawet Oceanie Indyjskim. Najdalej od domu spędzą wigilię marynarze z masowca m/s "Jawor", który jest na trasie do Singapuru. Niektórzy odwiedzą w tym czasie kraje Ameryki Południowej czy Bliskiego Wschodu. Statek m/s "Delia" stoi obecnie w porcie w Hajfie, kilka godzin drogi od Betlejem. Gdziekolwiek jednak się znajdą, marynarze z pewnością postarają się uczcić święta w miarę swoich możliwości.

Poza granicami kraju święta spędzi też wielu marynarzy pracujących na jednostkach obcych bander. Szacuje się, że będzie ich około 40 tysięcy. Od kapitana statku zależy, czy możliwe będzie zorganizowanie pokładowych świąt. Obowiązki nie zawsze pozwalają na wydzielenie wolnego czasu na wigilijną wieczerzę. W czasie świąt statki są też odwiedzane przez organizacje duszpasterskie, takie jak The Mission to Seafarers. Wszystkim tym, którzy być może już obserwują wieczorne gwiazdy z pokładów swoich jednostek, życzymy spokojnych świąt i szczęśliwego powrotu do domu.
Tagi: Wigilia, Boże Narodzenie, Polska Żegluga Morska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928