TYP: a1

Wielki statek i wielka awantura o paszporty

czwartek, 15 lipca 2021
Hanka Ciężadło

Rzecz jasna o paszporty covidowe, których Norwegowie chcą wymagać, a nie mogą. Tak naprawdę nie chodzi tu o kłótnię pomiędzy Norwegian Cruise Line i władzami Florydy, ale o starcie się dwóch zupełnie różnych kultur. Jedna z nich ceni wyżej wolność wyboru, druga – bezpieczeństwo. Który ze światopoglądów wygra? I który wygrać powinien? Oto jest pytanie.

O co ta draka?

Mówiąc w wielkim skrócie, sprawa wygląda następująco: Norwegowie upierają się przy paszportach szczepionkowych – bez nich nie chcą wpuszczać nikogo na pokłady swoich wycieczkowców. Amerykanie uważają z kolei, że segregacja ludzi na lepszych i gorszych jest niedopuszczalna, dlatego zakazują firmom odwiedzajacym Florydę stawiania takich wymogów.

Zakaz wymagania paszportów szczepionkowych został wpisany do prawa stanowego przez gubernatora Florydy Rona DeSantis w maju tego roku. Złamanie tego przepisu grozi grzywną w wysokości 5000 dolarów. Czy jest to bardzo wygórowana kwota dla norweskiego giganta turystycznego? Pewnie nie. Wygląda więc na to, że bardziej chodzi tutaj o przeforsowanie swojego światopoglądu, niż o uniknięcie opłat.

Widzimy się w sądzie

W efekcie zaistniałego sporu Norwegian Cruise Line Holdings złożyło w amerykańskim sądzie okręgowym pozew przeciwko Scottowi Rivkeesowi, pełniącemu funkcję lekarza stanowego Florydy. Norwegowie planują wznowić rejsy na Florydę 15 sierpnia, więc czasu na rozstrzygnięcie tej sprawy jest niewiele. Przedstawiciele Norwegian Cruise Line Holdings napisali w swojej skardze, że sąd jest dla nich „ostatnią deską ratunku”, a wymóg posiadania paszportów szczepionkowych uznali za „najlepszy dla wszystkich zainteresowanych”. "Uważamy, że zakaz na Florydzie znajduje się po złej stronie prawa federalnego, zdrowia publicznego, nauki i nie leży w najlepszym interesie naszych gości, załogi i odwiedzanych przez nas społeczności, dlatego niechętnie zwróciliśmy się do sądów o jego uchylenie", dodali. 

Co na to druga strona? Biuro gubernatora DeSantis oświadczyło, że nie ma zamiaru dostosowywać się do wymogów Norwegian Cruise Line Holdings. W specjalnym oświadczeniu napisano: „Norwegian Cruise Line dokonał rozczarowującego i niezgodnego z prawem wyboru dołączenia do CDC (Centrum Kontroli Chorób) w dyskryminowaniu dzieci i innych osób, których nie można zaszczepić lub które zdecydowały się nie szczepić ze względu na zdrowie, religię lub sumienie. Ta administracja nie będzie tolerować tak powszechnej dyskryminacji”.

Jak to się skończy i kto zwycięży w tym sporze? Zobaczymy. Nie ośmielamy się też sugerować, kto ma rację. Jedno jest pewne – w przyszłości ludzie ze zdziwieniem będą się uczyć o tych ciekawych czasach, w jakich przyszło nam żyć.

 

Tagi: paszport, covid, Floryda, Norwegia, wycieczkowce, spór
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 October

Odbyło się wodowanie pierwszego polskiej konstrukcji jachtu pełnomorskiego Konik Morski nazwanego "Eksperyment"; konstruktor Lech Tumiłowicz; jego późniejsza wersja to "Opty" Leonida Teligi, słynnego z rejsu dookoła świata.
poniedziałek, 25 października 1937