TYP: a1

Trzy okręty Marynarki Wojennej RP zacumują w Szczecinie

poniedziałek, 2 października 2017
Z mediów/PAP

Trzy okręty polskiej Marynarki Wojennej z 3. Flotylli Okrętów z Gdyni przybiją dziś do szczecińskich nabrzeży. Jeden z nich,  ORP Wodnik, udostępni swój pokład zwiedzającym.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Okręty pojawią się w Szczecinie w związku z naradą szkoleniowo–metodyczną dla kierowniczej kadry 3. Flotylli Okrętów oraz 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, którą zaplanowano od 1 do 5 października. Celem narady  jest wymiana doświadczeń i wniosków dotyczących współpracy pomiędzy Gdyńską Flotyllą a Szczecińską Dywizją.

Podczas spotkania z dowódcami jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, zostaną poruszone tematy dotyczące m.in. wspólnej realizacji zadań w ramach obrony wybrzeża przez związki taktyczne Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.

 

Jednostki planowo mają przybić do szczecińskich nabrzeży w poniedziałek, 1 października około godz. 16. ORP Wodnik i ORP Bałtyk staną u podnóża Wałów Chrobrego. ORP Gen. K. Pułaski będzie cumował w porcie. Dla zwiedzających w poniedziałek i wtorek udostępniony zostanie pokład Wodnika.

Okręt szkolny typu Wodnik przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Okręt brał także udział w operacji "Pustynna burza" – pełnił rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 r.

Zbiornikowiec ORP Bałtyk przeznaczony jest do zaopatrywania okrętów w materiały pędne i smary. Okręt może zaopatrywać jednostki w morzu również w inne produkty. Jednostka wyposażona jest we wszystkie niezbędne systemy przyłączeniowe, spełniające standardy obowiązujące w NATO, umożliwiające tankowanie wszystkich okrętów współpracujących z polską Marynarką Wojenną.

Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski to dar rządu Stanów Zjednoczonych dla Polski. Głównym przeznaczeniem fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków, osłona własnych okrętów i statków, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużych i średnich dystansach.

 

Tagi: okręt, Marynarka Wojenna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936