TYP: a1

Trwa akcja ratunkowa na płonącym tankowcu

poniedziałek, 8 stycznia 2018
Z mediów/Sky News

W miniony weekend u wybrzeży Chin doszło do kolizji tankowca z frachtowcem. Trwa poszukiwanie zaginionych członków załogi tankowca.
 

Zarejestrowany w Panamie tankowiec "Sanchi" płynął z Iranu do Korei Południowej. Z nie ustalonych do tej pory przyczyn w sobotę wieczorem na Morzu Wschodniochińskim, u wybrzeży Szanghaju, doszło do kolizji z inną jednostką, przewożącym zboże hongkońskim frachtowcem „CF Crystal”. 


Na pokładzie „CF Crystal” znajdowało się 21 członków załogi, wszystkich udało się uratować. Jednak według chińskich mediów odnaleziono ciało zaledwie jednego członka z liczącej sobie 32 osoby załogi tankowca (składała się ona z 30 Irańczyków i dwóch obywateli Bangladeszu), reszta wciąż uznana jest za zaginioną. Działania służb utrudniają płomienie i trujące gazy, niemal uniemożliwiające dostęp do tankowca, który na dodatek grozi wybuchem. Akcję ratunkową prowadzą statki i samoloty z Chin, Korei Południowej i USA. 
Tankowiec przewoził 136 tys. ton ropy. Jest to tzw. lekka ropa, mocno toksyczna i bardziej wybuchowa, jednak jej większość, według ekspertów, mogła się ulotnić lub już spłonąć. Znacznie gorzej sprawa przedstawia się z paliwem samego Sanchi, które będzie znacznie trudniejsze do usunięcia. 

 

Tagi: tankowiec, kolizja, pożar, poszukiwania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898