TYP: a1

Trąba wodna nad Salerno

środa, 21 listopada 2018
Anna Ciężadło

 

Italia zwykle bywa słoneczna, jednak nawet w tak uroczym kraju pogoda nie zawsze jest łaskawa. Ostatnio nie była, przyniosła bowiem burze z gradobiciem i bardzo silny wiatr, który dokonał sporych zniszczeń. Dało się też zaobserwować bardziej spektakularne zjawiska.

 

Kiepską aurę szczególnie mocno dało się odczuć w Salerno, mieście położonym w regionie Kampania w zatoce Morza Tyrreńskiego. Wskutek przechodzącej nad zatoką burzy, na oczach przerażonych mieszkańców uformowała się sporych rozmiarów trąba wodna. 

 

Trąby wodne mogą mieć różną moc, choć z reguły nieco mniejszą, niż te powietrzne. Ta zaobserwowana w Salerno należała jednak do bardziej energicznych; świadkowie twierdzą, że widzieli, jak unosiła z ziemi ciężkie przedmioty i niszczyła stalowe liny cumownicze. Na szczęście, mimo iż zjawisko wyglądało bardzo groźnie, nikomu nic złego się nie stało.

 

Trąba z Salerno nie była jednak osamotniona; nad Cutro w Kalabrii oraz nad regionem Taurisano w Apulii (południowe Włochy) przeszły bowiem trąby powietrzne. Wszystkie te niecodzienne zjawiska to skutek migracji ciepłych mas powietrza znad Afryki.

 

 

Tagi: Salerno, trąba wodna, Włochy
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940