TYP: a1

Tajemniczy pomór ryb w Wenecji

czwartek, 16 lutego 2023
Hanka Ciężadło

W weneckich kanałach dzieje się coś dziwnego: z niewyjaśnionych dotąd przyczyn odnotowano tam w ostatnich dniach znaczne ilości martwych ryb. Eksperci próbują znaleźć przyczynę śmierci zwierząt, ludzie pomału wpadają w panikę, a przyroda cierpi. To trochę tak, jak pół roku temu w naszej Odrze…

Smutny widok

Jak donoszą agencje informacyjne (m. in. Reuters), Od kilku dni w różnych kanałach Wenecji znajdywane są duże ilości martwych ryb. Eksperci wysnuwają różne teorie co do przyczyny tego zjawiska, jednak żadna z nich nie wydaje się przekonująca.

Sugeruje się między innymi, że powodem śmierci tych zwierząt może być… zima, a dokładniej mówiąc: zimno. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo tegoroczne temperatury nie odbiegają jakoś znacząco od średniej. Oczywiście każdej zimy pewna część ryb w kanałach ginie z zimna. Wenecjanie nazywają to zjawisko "moria". Nie przybiera ono jednak takiej skali, z jaką mamy obecnie do czynienia i dotyczy zwykle osobników słabszych lub chorych. 

A może poziom wody?

Alternatywna teoria głosi z kolei, że winny zaistniałej sytuacji jest rekordowo niski poziom wody. Podobno w niektórych miejscach można nawet zobaczyć dno kanałów. Tak, dno kanałów w Wenecji – tej samej, o której mówi się, że tonie.

Czy rzeczywiście wody w kanałach jest za mało? Alvise Papa z centrum morskiego w Wenecji, cytowany przed agencję Ansa twierdzi, że to bzdura. Oczywiście zimą wody zawsze jest mniej, jednak nie ma w tym nic dziwnego. Co więcej, obecnie w Canal Grande woda ma głębokość ok. 6 metrów, a w kanale Giudecca - 12 metrów. Dlaczego ryby, mając do dyspozycji tyle przestrzeni, miałyby wpłynąć akurat do tych kanałów, gdzie wody brakuje?

Alarm w Wenecji

Jakakolwiek przyczyna doprowadziła do masowej śmierci ryb, z pewnością nie wolno jej lekceważyć. Lokalne władze ogłosiły więc alarm, a specjaliści z różnych dziedzin nie ustają w wysiłkach, by zidentyfikować źródło zagrożenia. Czy i kiedy im sie to uda, nie wiadomo. Jak powiedział Luca Mizzan biolog z Muzeum Historii Naturalnej hipotez jest na razie bardzo dużo.

 

Tagi: Wenecja, ryby, śmierć, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936