TYP: a1

Tajemniczy pomór ryb w Wenecji

czwartek, 16 lutego 2023
Hanka Ciężadło

W weneckich kanałach dzieje się coś dziwnego: z niewyjaśnionych dotąd przyczyn odnotowano tam w ostatnich dniach znaczne ilości martwych ryb. Eksperci próbują znaleźć przyczynę śmierci zwierząt, ludzie pomału wpadają w panikę, a przyroda cierpi. To trochę tak, jak pół roku temu w naszej Odrze…

Smutny widok

Jak donoszą agencje informacyjne (m. in. Reuters), Od kilku dni w różnych kanałach Wenecji znajdywane są duże ilości martwych ryb. Eksperci wysnuwają różne teorie co do przyczyny tego zjawiska, jednak żadna z nich nie wydaje się przekonująca.

Sugeruje się między innymi, że powodem śmierci tych zwierząt może być… zima, a dokładniej mówiąc: zimno. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo tegoroczne temperatury nie odbiegają jakoś znacząco od średniej. Oczywiście każdej zimy pewna część ryb w kanałach ginie z zimna. Wenecjanie nazywają to zjawisko "moria". Nie przybiera ono jednak takiej skali, z jaką mamy obecnie do czynienia i dotyczy zwykle osobników słabszych lub chorych. 

A może poziom wody?

Alternatywna teoria głosi z kolei, że winny zaistniałej sytuacji jest rekordowo niski poziom wody. Podobno w niektórych miejscach można nawet zobaczyć dno kanałów. Tak, dno kanałów w Wenecji – tej samej, o której mówi się, że tonie.

Czy rzeczywiście wody w kanałach jest za mało? Alvise Papa z centrum morskiego w Wenecji, cytowany przed agencję Ansa twierdzi, że to bzdura. Oczywiście zimą wody zawsze jest mniej, jednak nie ma w tym nic dziwnego. Co więcej, obecnie w Canal Grande woda ma głębokość ok. 6 metrów, a w kanale Giudecca - 12 metrów. Dlaczego ryby, mając do dyspozycji tyle przestrzeni, miałyby wpłynąć akurat do tych kanałów, gdzie wody brakuje?

Alarm w Wenecji

Jakakolwiek przyczyna doprowadziła do masowej śmierci ryb, z pewnością nie wolno jej lekceważyć. Lokalne władze ogłosiły więc alarm, a specjaliści z różnych dziedzin nie ustają w wysiłkach, by zidentyfikować źródło zagrożenia. Czy i kiedy im sie to uda, nie wiadomo. Jak powiedział Luca Mizzan biolog z Muzeum Historii Naturalnej hipotez jest na razie bardzo dużo.

 

Tagi: Wenecja, ryby, śmierć, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924