TYP: a1

Szczęście złodzieja

poniedziałek, 6 lutego 2023
Z mediów/Gospodarka Morska

To ci akcja! Straż Przybrzeżna Stanów Zjednoczonych w iście brawurowy sposób uratowała pewnego żeglarza. Wkrótce okazało się, że uratowany mężczyzn ma to i owo za uszami, a jacht, z którego go uratowano, został skradziony...

Do akcji doszło w piątek u ujścia rzeki Columbia. Odbywające właśnie szkolenie dwie załogi lotnicze U.S. Coast Guard otrzymały wezwanie pomocy od małego jachtu motorowego. Jednostka była w prawdziwych kłopotach z powodu trudnych warunków pogodowych, dlatego też Straż Przybrzeżna Columbia River wysłała motorowe łodzie ratunkowe, a załogi lotnicze przyleciały na miejsce zdarzenia, aby pozostać w gotowości. Ostatecznie motorówki nie dały rady podejść do potrzebującego pomocy jachtu – dlatego też z jednostek z jednostek lotniczych opuszczono do wody ratownika, a żeglarzowi kazano opuścić jacht. I to w ostatniej chwili, bo kiedy tylko mężczyzna znalazł się w wodzie, fale przewróciły jednostkę.

Ofiarę wyłowiono z wody i z pierwszymi oznakami hipotermii trafił na obserwację w Columbia Memorial Hospital. Kiedy upewniono się, że jego zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo, mężczyzna został zwolniony. Jednak na tym się nie skończyło - jeszcze tego samego dnia policja w miejscowości Astoria otrzymała telefon od szefa ochrony lokalnego portu, który rozpoznał jacht na opublikowanym przez straż wybrzeża nagraniu wideo. Okazało się, że...łódź została niedawno skradziona. Jednocześnie z policją kontaktowali się inni „zatroskani obywatele”. Ostatecznie okazało się, że rozbitkiem był 35-letni obywatel Kanady Jericho Labonte, poszukiwany w Kolumbii Brytyjskiej za szereg różnych przestępstw.

Co prawda Labonte opuścił już szpital zanim policja zdążyła wydać zawiadomienie o jego aresztowaniu, ale jszcze tgo samego dnia wpadł w ręce dzielnych policjantów. Ostatecznie, oprócz zarzutów postawionych w Kanadzie, Labonte jest oskarżony m.in. o kradzież, narażenie innych osób na niebezpieczeństwo oraz nieuprawnione użycie pojazdu.

 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 March

W Wellington urodził się Russel Coutts; był sternikiem w "Team New Zealand". W ich barwach obronił Puchar dla Nowej Zelandii.
czwartek, 1 marca 1962
W rejsie z Australii do Europy ginie bez wieści bark "Admirał Karpfanger" ex "L'anenir".
wtorek, 1 marca 1938
W okołoziemskim rejsie "Dar Pomorza" pod Kapitanem Konstantym Maciejewiczem opływa Przylądek Horn; było to pierwsze przejscie przylądka pod polską banderą.
poniedziałek, 1 marca 1937
Urodził się Kpt. Andrzej Urbańczyk, żeglarz, pisarz, kompozytor piosenek żeglarskich, aforysta, poeta, swego czasu kolarz, judoka, wojujący pacyfista, obrońca zwierząt, najczęściej nagradzany kapitan Rejsu Roku, organizator i dowódca pierwszej powojennej
niedziela, 1 marca 1936
"Dar Pomorza" jako pierwszy polski statek zawija do Japonii.
piątek, 1 marca 1935
Konstanty Maciejewicz rozpoczyna pracę w PSM w Tczewie.
środa, 1 marca 1922