TYP: a1

STS Fryderyk Chopin z uczniami Niebieskiej Szkoły 1 kwietnia powróci do Szczecina

środa, 26 marca 2014
Informacja prasowa
Niebieska szkołaPrzełom marca i kwietnia w Szczecinie będzie prawdziwym świętem dla wszystkich sympatyków żaglowca Fryderyk Chopin.

Obecnie STS Fryderyk Chopin z uczniami Niebieskiej Szkoły na pokładzie płynie wzdłuż wybrzeży Europy, by 1 kwietnia zawitać po wielomiesięcznym transatlantyckim rejsie do macierzystego portu w Szczecinie. Oficjalne powitanie żaglowca zaplanowane jest na godz. 12.00 przy Wałach Chrobrego. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu wszystkich sympatyków żaglowca oraz Niebieskiej Szkoły.

Okazją do spotkania z Chopinem już dzień wcześniej będzie slajdowisko pt. Niebieska Szkoła na morzach i oceanach, które odbędzie się 31 marca o godz. 19.30 w ramach spotkań Szczecińskiego Klubu Podróżnika SzKaPa w Klubie Hormon przy ul. Monte Cassino 6 w Szczecinie. O Niebieskiej Szkole, jej uczniach i przygodach opowie dyrektor szkoły Marek Muszyński. Więcej informacji: szkapa.blogspot.com

1 kwietnia odbędzie się również drugie spotkanie szczecińskiej młodzieży z Niebieską Szkołą, realizowane przez Fundację STS Fryderyk Chopin we współpracy ze Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Warsztaty obejmą godziny przedpołudniowe, a ich tematem przewodnim będzie Wychowanie morskie – doświadczenie na całe życie. Spotkanie poprowadzi dyrektor Niebieskiej Szkoły - Marek Muszyński, który tego dnia spotka się z uczniami Zespołu Szkół nr 8, XI Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Rzemieślniczych oraz SOSW dla dzieci niesłyszących.

Marek Muszyński opowie o idei wychowania morskiego, jego zasadach oraz wpływie na kształtowanie osobowości młodych ludzi. Warsztaty odbędą się w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Po zakończonym spotkaniu, ok. godz. 11.00 Marek Muszyński razem z młodzieżą uczestniczącą w spotkaniu wyruszą na szczecińskie nabrzeże, by powitać wracającego po wielomiesięcznym rejsie z Karaibów Fryderyka Chopina z uczniami Niebieskiej Szkoły na jego pokładzie. Będzie to nie tylko świetna okazja, by obejrzeć żaglowiec, ale również wysłuchać na żywo opowieści uczniów oraz doświadczyć przynajmniej części ich emocji.Chopin Niebieska Szkoła

1 kwietnia w godzinach popołudniowych grupa uczestników Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej wraz z opiekunami zaokrętuje się na pokładzie Fryderyka Chopina, by wyruszyć w rejs PIERWSZY KROK W MORZE. Portem docelowym młodzieży jest Gdynia. Dla większości uczestników będzie to pierwszy morski rejs.

Warsztaty realizowane w Szczecinie przez Fundację STS Fryderyk Chopin zainicjowała pani Magdalena Streich ze szczecińskiego ZS nr 8, przy wsparciu pani Moniki Maćkowiak – koordynatora Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Razem z młodzieżą w warsztatach uczestniczyć będą ich opiekunowie: pan Marek Bryła – opiekun Szkolnego Koła Edukacji Morskiej w ZSO nr 4, pani Izabela Poppe-Iwanów – opiekun grupy młodzieży z klas żeglarskich Gimnazjum nr 6 oraz pani Marta Staniszewska – opiekun SOSW dla Dzieci Niesłyszących.

Fundacja STS Fryderyk Chopin została powołana w czerwcu 2011 roku. Misją Fundacji i jest wychowywanie młodzieży w oparciu o doświadczenia zdobyte na morzu, które stanowią ogromną wartość w dalszym rozwoju młodych ludzi. Morze kształtuje charakter zmuszając do podejmowania wyzwań, pokonywania własnych ograniczeń i słabości, uczy pracy w zespole i podejmowania za ten zespół odpowiedzialności. Nauka podczas rejsu daje zdecydowanie lepsze efekty niż podczas zajęć w tradycyjnej szkole, ponieważ oprócz wiedzy książkowej młodzież poznaje nowe kultury, tradycje, języki, ludzi. Rejsy edukacyjne na pokładzie żaglowca STS Fryderyk Chopin organizowane są od chwili jego powstania, tj. 1992 roku i adresowane są do młodzieży w wieku od 15 do 18 lat.

Projekt Niebieskiej Szkoły to sprawdzone i skuteczne połączenie regularnej nauki z żeglugą oceaniczną. Podczas licznych godzin na morzu młodzież odbywa codzienne zajęcia lekcyjne, poznaje uroki żeglarstwa, podstawy nawigacji oraz pracy przy żaglach, a odwiedzając zagraniczne porty odkrywa świat, poznaje inne kultury i tradycje. Ale w trakcie rejsów młodzi żeglarze uczą się nie tylko życia na statku – rejs Niebieskiej Szkoły to niezwykła lekcja odpowiedzialności za siebie i innych, która uczy współpracy w grupie i pokonywania własnych słabości. Przede wszystkim jednak to niesamowita przygoda!

W tej chwili trwa rekrutacja na rejsy Niebieskiej Szkoły


West Europe, termin: 09.09.2014 – 05.11.2014, trasa: Szczecin – Malaga
Mediterranean Sea, termin: 05.11.2014 – 03.01.2015, trasa: Malaga - Istambuł – Malaga

Terminy wszystkich rejsów Niebieskiej Szkoły dostępne są na stronie www.niebieskaszkola.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 April

Zmarł Jerzy Szałajko, jeden z nestorów szczecińskiego żeglarstwa i JK AZS
środa, 18 kwietnia 2018
Z Gdyni w wokółziemski rejs wypływa "Iskra II" dowodzona przez Czesława Dyrcza.
wtorek, 18 kwietnia 1995
W Auckland urodził się Dean Barker, skipper "Emirates Team New Zealand".
środa, 18 kwietnia 1973
Zmarł Thor Heyerdahl, który zyskał światową sławę w 1947 r. dzięki trwającej 101 dni podróży z Ameryki Południowej do Polinezji na tratwie "Kon-Tiki" wykonanej na wzór tratw Inków. Później żeglował na tratwach trzcinowych "Ra", "Ra II", "Tygrys".
czwartek, 18 kwietnia 2002