TYP: a1

Stop dla wielkich statków w Wenecji

czwartek, 9 listopada 2017
Redakcja/MF

Koniec ze zdjęciami wielkich wycieczkowców w tle zabudowań Wenecji. Międzyresortowy zespół podjął decyzję, że wielkie statki nie będą mogły wpływać do miasta i cumować na nabrzeżu przy historycznym centrum.   Decyzję ogłosił w Rzymie Graziano Delrio, włoski minister transportu i infrastruktury. 


Sprawa wielkich wycieczkowców w zabytkowej Wenecji ciągnie się już od kilku lat. O zakaz wstępu dla nich apelowali mieszkańcy i ekolodzy, przeciwko byli oczywiście przedstawiciele branży turystycznej i zwolennicy masowej turystyki. Nic dziwnego – dla wielu osób niezwykłą atrakcja była możliwość zejścia z wycieczkowca tuż przy placu św. Marka i Pałacu Dożów. 


Zakaz będzie wprowadzany w życie stopniowo. Pierwszym etapem będzie opracowanie alternatywnych tras żeglugi, aby wycieczkowce omijały centrum Wenecji. Docelowo za 3-4 lata wszystkie statki o tonażu powyżej 55 tysięcy ton będą zawijać do pobliskiego portu Marghera na stałym lądzie. 


Zadowolone z decyzji są władze Wenecji, które jeszcze niedawno musiały tłumaczyć się przed UNESCO z problemów, jakie miasto ma z masową turystyką i żeglugą wycieczkowców. 

 

Tagi: Wenecja, wycieczkowce, środowisko, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851