TYP: a1

Stop dla wielkich statków w Wenecji

czwartek, 9 listopada 2017
Redakcja/MF

Koniec ze zdjęciami wielkich wycieczkowców w tle zabudowań Wenecji. Międzyresortowy zespół podjął decyzję, że wielkie statki nie będą mogły wpływać do miasta i cumować na nabrzeżu przy historycznym centrum.   Decyzję ogłosił w Rzymie Graziano Delrio, włoski minister transportu i infrastruktury. 


Sprawa wielkich wycieczkowców w zabytkowej Wenecji ciągnie się już od kilku lat. O zakaz wstępu dla nich apelowali mieszkańcy i ekolodzy, przeciwko byli oczywiście przedstawiciele branży turystycznej i zwolennicy masowej turystyki. Nic dziwnego – dla wielu osób niezwykłą atrakcja była możliwość zejścia z wycieczkowca tuż przy placu św. Marka i Pałacu Dożów. 


Zakaz będzie wprowadzany w życie stopniowo. Pierwszym etapem będzie opracowanie alternatywnych tras żeglugi, aby wycieczkowce omijały centrum Wenecji. Docelowo za 3-4 lata wszystkie statki o tonażu powyżej 55 tysięcy ton będą zawijać do pobliskiego portu Marghera na stałym lądzie. 


Zadowolone z decyzji są władze Wenecji, które jeszcze niedawno musiały tłumaczyć się przed UNESCO z problemów, jakie miasto ma z masową turystyką i żeglugą wycieczkowców. 

 

Tagi: Wenecja, wycieczkowce, środowisko, zakaz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940