TYP: a1

Sterty śmieci na Bali

piątek, 8 stycznia 2021
Z mediów

Pora monsunów niestety na Bali kojarzy się ze śmieciami lądującymi na tamtejszych rajskich plażach. Ten rok jednak jest rekordowy – jednego dnia z najbardziej kultowych plaż zebrano nawet 60 ton odpadów!

 

Zalewające plaże śmieci, przede wszystkim plastik staja się coraz większą zmorą Bali. To oczywiście poważny problem dla państwa żyjącego głównie z turystyki i przyciągającego turystów wizją czystego piaseczku i nieskalanej błękitnej wody, bo wspomniany piaseczek aktualnie został zastąpiony górami śmieci, których na dodatek wciąż przybywa. I to mimo tego, że lokalne władze wydały im wojnę. Codziennie na plaże ruszają pracownicy agencji ochrony środowiska z ciężarówkami i ładowarkami, zbierając od 30 do nawet 60 ton śmieci dziennie.

Jako jeden z powodów tak licznego nagromadzenia śmieci miejscowe władze wskazują...właściwie siebie. A dokładnie przyznają, że obsługa śmieci w Indonezji jest nieefektywna i że zaczynają pracować nad jej reorganizacją. Sam gubernator Bali, Wayan Koster, wezwał do podjęcia poważnych działań w celu oczyszczenia plaż.

Na razie władze Bali mają chwilę czasu na doprowadzenie swoich plaż do porządku, bo pandemia coronawirusa wstrzymała główny ruch turystyczny i sterty śmieci ogląda stosunkowo niewielu przyjezdnych.

 

Tagi: Bali, Indonezja, śmieci
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865