TYP: a1

Jak technologia NASA pomaga rekinom

wtorek, 16 lutego 2021
Z mediów/Portal Morski

Czy projekt obywatelski może pomóc uratować zagrożony gatunek? Tak, zwłaszcza jeśli przy tym wykorzystuje się technologię NASA.


 

Rekin wielorybi należy do zagrożonych gatunków a jego populacja dramatycznie maleje – według szacunków w ciągu ostatnich 75 lat liczba rekinów spadła o ponad 50 proc. Choć rekiny są pod ochroną, wciąż padają ofiarami połowów, zwłaszcza ze względu na płetwy, z których robi się niezwykle popularną w niektórych regionach Azji zupę. Nie sprzyja także rekinom technika, bo zagrażają im odwierty ropy naftowej i gazu, kolizje statków czy wreszcie zmiany klimatu.

Projekt naukowy, o jakim wspomnielismy na początku, a którego celem jest pomoc rekinom nazywa się Wildbook for Whale Sharks. To internetowa baza danych ze zdjęciami wykorzystująca technologię NASA do identyfikacji rekinów wielorybich w oparciu o specyficzne ubarwienie ich skóry. Ludzie z całego świata, nie tylko naukowcy, ale też zwykli uczestnicy wycieczek udostępniają zdjęcia, które są wykorzystywane do określania lokalizacji skupisk oraz tras migracji rekinów. A to może przyczynić się do planowania strategii ochrony terenów lęgowych tego gatunku. Baza w tym momencie zawiera około 70 000 zgłoszeń z ponad 50 krajów. I jest jednym z największych na świecie projektów crowdsourcingowych w zakresie ochrony przyrody.

Co ciekawe, wykorzystywana w projekcie technologia została po raz pierwszy opracowana dla NASA do programu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Algorytmy służące analizie sprawdzają się również w przypadku identyfikacji rekinów wielorybich, ponieważ jak się okazuje, plamy na skórze ryb tworzą wzory podobne do gwiazd na nocnym niebie.


Żródło: CNN, Call to Earth

 

Tagi: rekin, NASA
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991