TYP: a1

Statki widmo u wybrzeży Japonii

środa, 2 grudnia 2015
z mediów | WM
W ciągu ostatnich 2 miesięcy na brzeg japońskich wysp fale wyrzuciły 11 łodzi, na pokładzie których było łącznie 25 martwych marynarzy. Japońskie władze uważają, że jednostki pochodzą z Półwyspu Koreańskiego. Na jednej z nich znaleziono podarty kawałek materiału przypominający północnokoreańską banderę, natomiast napis na burcie głosił "Koreańska Armia Ludowa".


Jedna z teorii, próbujących wyjaśnić co się stało, głosi, że łodzie mogły służyć do ucieczki z Korei Północnej. Nieco prawdopodobniejsza jest jednak ta, według której są to jednostki rybackie. Reżim Kim Jong-una kładzie duży nacisk na dążenie do maksymalnej niezależności gospodarczej i samowystarczalności. Eksperci twierdzą, że łodzie, które pojawiły się u wybrzeży Japonii, mogą być dowodem podejmowanych wysiłków w celu zrealizowania zamówień Kima. Słabo wyposażone statki rybackie, uszkodzone np. w trakcie sztormu, nie mają możliwości wezwania pomocy i mogą dryfować miesiącami, zanim dotrą do jakiegoś brzegu.

Pozostaje pytanie - ile takich jednostek znajduje się na oceanie i nie zostało jeszcze wyrzuconych na brzeg?
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001