TYP: a1

Start Wyprawy THE ANTARCTIC ROW

czwartek, 12 grudnia 2019
Informacja prasowa

6 śmiałków, 21 jeden dni wiosłowania non stop 24 godziny na dobę, najtrudniejsza trasa morska na świecie.

 

Kapitanem łodzi jest Fiann Paul z Islandii (polskiego pochodzenia), pomysłodawca rejsu, wielokrotny rekordzista wypraw wioślarskich, pozostali to: główny producent - Colin O’Brady, Amerykanin, reprezentant stacji telewizyjnej DISCOVERY, sławny sportowiec specjalizujący się w wyczynach wysokogórskich i antarktycznych. Reszta załogi to wyczynowi wioślarze: Cameron Bellamy z RPA, Jamie Douglas-Hamilton ze Szkocji, i Andrew Towne z USA. Wszyscy razem właśnie rozpoczęli ostatni etap przygotowań przed-startowych rejsu łodzią napędzaną wyłącznie siłą ludzkich mięśni na trasie pomiędzy najdalszym południowym krańcem Południowej Ameryki i kontynentem Antarktydy - planując dotarcie do Półwyspu Antarktycznego

 

Ich łódź, specjalna konstrukcja zbudowana w 2015 roku w Anglii - OHANA (8.6 m x 1.8 m), została właśnie zapakowana (zobacz wideo - w załączniku lub na FB, link: https://www.facebook.com/colinobrady/videos/606669413414396/) i załadowana w Punta Arenas, w Chile na asystujący statek BRAVEHEART, pływający pod banderą Nowej Zelandii. Statek wraz z ładunkiem w ciągu 24 godzin ma dotrzeć z Cieśniny Magellana w okolice Przylądka Horn, skąd planowany jest start tego niezwykłego rejsu. W jednej z zatoczek w pobliżu Wyspy Horn łódź zostanie wyładowana i rozpocznie się odliczanie do startu rejsu, planowanego na około 21 dni. Oczywiście jak zawsze wszystko zależy od pogody, a w tych okolicach pogoda jest wyjątkowo zmienna.

 

Planowana trasa w poprzek Cieśniny Drake'a, umownego działu miedzy wodami Atlantyku i Pacyfiku oraz Oceanu Południowego. To minimum 600 mil morskich (około 1000 km). Aby osiągnąć założony cel wiosłowanie będzie odbywać się bez przerw, 24 godziny na dobę w systemie 3 wioślarze wiosłują, 3 odpoczywają. Zmiany wioślarzy planowane są co 90 minut. Wyzwania to walka z prądem morskim, falami o wysokości nawet kilkanaście metrów i zmiennymi wiatrami, w tym sztormowymi. Temperatura około 0 stopni Celsjusza.

To pierwsza tego typu próba wioślarska w historii. Aczkolwiek podobny rejs odbył się w 1988 roku, kiedy Amerykanin Ned Gillette z trzema załogantami pokonał tą trasę łodzią wiosłowa, ale wspomagany dodatkowo siłą wiatru, dzięki zainstalowanemu na łodzi niewielkiemu żaglowi. Obecny rejs Antarktycznej Wyprawy Wioślarskiej - nazwanej już na potrzeby mediów: "Niemożliwy Rejs Wioślarski" ma się odbywać wyłącznie dzięki sile ludzkich mięśni i bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz.

 

Telewizja DISCOVERY umieściła na łodzi  4 automatyczne kamery, a dodatkowa 7mio osobowa ekipa filmowa została umieszczona na płynącym równolegle 39cio metrowym statku asystującym BRAVEHEART. Cała wyprawa ma być pokazywana z perspektywy delegowanego przez DISCOVERY uczestnika - Amerykanina Colina O'Brady, znanego z wcześniejszych ekstremalnych rekordów Guinnessa.  Sygnał z łodzi będzie transmitowany przez satelity do studia w Nowym Yorku i nadawany co kilka dni na antenie DISCOVERY.

 

Więcej info oraz tracking będą dostępne na oficjalnym portalu Wyprawy, link:  https://www.colinobrady.com/theimpossiblerow.

Tagi: wyprawa, Antarctic Row
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924