TYP: a1

"Rasul Gamzatov" - Rosjanin płakał, jak uszkadzał

wtorek, 26 kwietnia 2022
Hanka Ciężadło

Kolejny okręt Federacji Rosyjskiej został wyeliminowany. Co ciekawe, tym razem nie jest to zasługą Ukrainy, ani Stanów Zjednoczonych. Jednostkę uszkodzili bowiem… Rosjanie. I to w naprawdę głupi sposób. Co więcej, z powodu braku części zamiennych nieprędko wróci ona do użytku. Chyba nikt nie będzie rozpaczać. No, prawie nikt…

 

Funkiel nówka nie śmigany

Rosyjskie jednostki, o jakich ostatnio pisaliśmy, miały za sobą długą historię. "Rasul Gamzatov" stanowi jednak wyjątek — jest to bowiem patrolowiec oddany do służby zaledwie pięć miesięcy temu, a dokładnie 30 listopada 2021. Teraz, dzięki „drobnej stłuczce” z rosyjskim holownikiem, jednostka będzie musiała przejść remont. Bez niego pozostanie trwale wyłączona z eksploatacji.

Jak wiadomo, pierwsza rysa boli najbardziej, jednak w tym wypadku nie chodzi tylko o fakt uszkodzenia nowiutkiego patrolowca: prawdziwy problem polega na braku dostępności części zamiennych, które są niezbędne, by wyremontować statek.

Jak doszło do uszkodzeń?

Jednostka należy do Przybrzeżnej Służby Granicznej Federacji Rosyjskiej. Do jej uszkodzenia doszło podczas akcji holowniczej, jaka miała miejsce na kanale Wołga-Don, łączącym Morze Kaspijskie z Azowskim.

Okazuje się, że na skutek kolizji z holownikiem, zniszczeniu uległ zespół napędowy jednostki – jak podaje ukraiński portal wojskowy Defence Express: „Holownik podczas transportu uszkodził elementy zespołu śrubowo-sterującego patrolowca. Lewa linia wałów została uszkodzona, a łopata lewej śruby napędowej została wygięta”. Krótko mówiąc, jest grubo. 

 

Tagi: Rosja, Ukraina, wojna, okręt, patrolowiec
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 1 June

W regatach Rolex Transatlantic Challenge wygrywa "Mari Cha IV".
środa, 1 czerwca 2005
Na starcie regat AZAB 83 stanął Jerzy Rakowicz na jachcie "Alices Mirror"; zajął 2 miejsce na mecie w Falmouth, a pierwsze w swojej klasie.
środa, 1 czerwca 1983
W Gdańsku odbył się chrzest "Pogorii".
niedziela, 1 czerwca 1980
Start do III Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy; tym razem wystartowało 35 zawodników. Regaty wygrał Geoffrey Williams na "Sir Thomas Lipton".
sobota, 1 czerwca 1968
Na małym jachcie "Tinkerbelle" Robert Manry rozpoczął samotny rejs z Falmouth w Stanach Zjednoczonych do Falmouth w Anglii.
wtorek, 1 czerwca 1965
Rozpoczęcie rejsu s/y "Amethyst" ze Stanleyem Jabłońskim przez Atlantyk.
sobota, 1 czerwca 1963
W Auckland kończy się rejs Erwina Webera na s/y "Farys", pierwszy samotny rejs polskiego żeglarza.
środa, 1 czerwca 1938
Na "New Bedford" z portu Chatham rozpoczęli przeprawę przez Atlantyk Thomas Crapo wraz z żoną; 22 lipca wylądowali w Newlyn w Wielkiej Brytanii.
piątek, 1 czerwca 1877