TYP: a1

Psotny delfin przyczyną kłopotów

wtorek, 28 sierpnia 2018
Z mediów/Onet.pl

Pewien figlarny delfin wywołał sporo zamieszania w pewnym miasteczku na zachodzie Bretanii. Jego skłonność do psot spowodowała nawet, że burmistrz pewnego miasteczka…zakazał kąpieli morskich w okolicy.

 

Delfiny cieszą się wśród żeglarskiej – i nie tylko braci olbrzymią sympatią. Z przyjemnością patrzy się na ich harce przed dziobem a ich towarzystwo przy łódce to prawdziwie dobry omen. Czy przyszłoby więc komuś do głowy, że obecność delfina może stanowić kłopot, a nawet stanowić wstęp do lekkiej zbiorowej psychozy? Zdecydowanie nie.

Dlatego też zdumiewa decyzja Rogera Larsa, burmistrza miejscowości Landevennec, na zachodnim krańcu Bretanii. W tych okolicach pojawił się pewien towarzyski delfin a burmistrz…wydał zakaz zbliżania się na odległość mniejszą niż 50 m do ssaka. Zakazano także kąpieli i nurkowania, gdy zwierzę zostanie zauważone przy okolicznych plażach.

Pan burmistrz opierał się w swojej decyzji na opiniach biologów morskich, a powodem było to, że nasz wodny bohater, któremu nadano imię Zafar, ma zwyczaj uderzania w łodzie i "zaczepiania" kąpiących się ludzi. - Wydałem zakaz dla zapewnienia bezpieczeństwa... Kilku kąpiących się bardzo się przestraszyło - podniósł nawet pyskiem kąpiącą się kobietę - tłumaczył burmistrz w miejscowej gazecie "Ouest France".

Decyzja burmistrza wywołała jednak spore protesty. Pewien adwokat poinformował media, że zamierza złożyć wniosek o zniesienie ograniczeń, które jego zdaniem są za daleko idące. Jak podkreśla, w czasach, kiedy w regionie Finistere ludzie i delfiny żyją obok siebie, nie zdarzył się jeszcze żaden wypadek z udziałem przedstawicieli obu tych gatunków. A zarządzenie burmistrza może zmienić dotychczasowe, pełne sympatii podejście do delfinów w strach i psychozę. No cóż, trudno się  z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę, jak pod wpływem pewnych uwag wygłaszanych publicznie niektórzy zaczęli traktować polskie foki…

 

Tagi: delfin, Bretania
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 12 July

W regatach Chicago-Mackinac Race 2003 wystartował najnowszy nabytek chicagowskiej Polonii - jacht "Błyskawica" (Lightning). Biorąc udział w wyścigu w klasie Open "Błyskawica" po przeliczeniu zajęła I-sze miejsce wyprzedzając największy i najszybszy jacht
sobota, 12 lipca 2003
S/y "Polonez" z Kpt. Krzysztofem Baranowskim minął metę regat TARS 1972 jako dwunasty jacht (czas 30 dni, 16 godzin, 55 minut).
środa, 12 lipca 1972
W Gdańsku zwodowano jacht "Konstanty Maciejewicz"; w pierwszy rejs wyruszył na trasę wokół Ameryki Południowej z przejściem Przylądka Horn ze wschodu na zachód.
poniedziałek, 12 lipca 1971
Umieszczenie "Victory" w suchym doku w Portsmouth.
środa, 12 lipca 1922