TYP: a1

Promocja Polski na pokładzie

czwartek, 12 października 2017
Informacja prasowa

Polska100 to projekt żeglarski Mateusza Kusznierewicza, który ma promować Polskę w świecie. Rozpocząć się ma w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polska100 jest projektem żeglarskim, który będzie promował Polskę na świecie i wzmocni pozytywny wizerunek kraju poza granicami. Oceaniczny jacht regatowy pod polską banderą, z udziałem polskiej załogi, na której czele stanie mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz, wypłynie w rejs do 100 portów na całym świecie. Wyprawa rozpocznie się w 2018 roku a zakończy po dwóch latach: w roku stulecia zaślubin Polski z morzem. Od samego początku projekt wspierają Wiceprezes Rady Ministrów prof. Piotr Gliński, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Rejs został włączony do rządowego programu Niepodległa. Wsparcie merytoryczne nad projektem objęły Akademia Morska w Szczecinie oraz Polski Związek Żeglarski. Macierzystym portem jachtu Polska100 zostanie Szczecin. Na początku sezonu żeglarskiego 2018 załoga jednostki wyruszy ze Szczecina, by przepłynąć 40 tysięcy mil morskich, odwiedzić pięć kontynentów i 100 portów oraz wystartować we wszystkich regatach żeglarskiego „Wielkiego Szlema”, reprezentując w ten sposób Polskę.

Wizyty w portach są doskonałą okazją do zorganizowania cyklu imprez promujących polską kulturę, tradycję, a także osiągnięcia i sukcesy. Pokład polskiego jachtu stanie się miejscem do spotkań z Polską oraz przeżycia niepowtarzalnych emocji i wrażeń.

Podczas konferencji prasowej oficjalnie otwierającej projekt, Mateusz Kusznierewicz poinformował, że do załogi Polska100 zaprosi najbardziej uznanych polskich żeglarzy. – Polska100 to bezprecedensowe przedsięwzięcie łączące pozytywne emocje, sportowe wyzwania oraz unikalne możliwości komunikacyjne i promocyjne. Chcemy jednocześnie czerpać z bogatej tradycji i historii polskiego żeglarstwa morskiego i oceanicznego oraz uświetniać tak ważne dla naszej historii – setne rocznice – mówił Mateusz Kusznierewicz.

Już teraz wiadomo, że każdy będzie mógł wziąć udział w tym rejsie w ramach wirtualnej załogi, do której organizatorzy zapraszają wszystkich Polaków, a dzięki konkursom wiele osób otrzyma szansę wejścia na pokład jednostki. Przygotowania, a później zmagania i przygody zespołu projektu Polska100 będziemy na bieżąco śledzić za pośrednictwem relacji w mediach i internecie.

Obecność wśród partnerów projektu Akademii Morskiej w Szczecinie dodatkowo podkreśla jego charakter – promującego polską kulturę i bogatą tradycję morską. Uczelnia w mijającym roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia, a podkreślając swoje korzenie w tradycji, podejmuje odważne przedsięwzięcia.

Tagi: Mateusz Kusznierewicz, rejs, Polska100
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 lipca

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940