TYP: a1

Powstało Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe

czwartek, 14 kwietnia 2016
Z mediów/MF
W Szczecinie powstało konsorcjum okrętowe. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisało już około 20 firm z branży okrętowej. Celem konsorcjum ma być konsolidacja branży oraz produkcja statków w Szczecinie.


Fot. Szczeciński Park Przemysłowy


Inicjatorem przedsięwzięcia jest Szczeciński Park Przemysłowy. Jak twierdzi jego prezes, Andrzej Strzeboński, Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe chce budować promy dla polskich armatorów (pierwszy mógłby powstać już w 2019 roku) oraz realizować inne kontrakty. Docelowo nowy zakład mógłby zatrudniać ok. 1200 osób.

Jak podkreślał prezes Szczecin wciąż ma zdolności wytwórcze (chodzi głównie o zasoby ludzkie, także projektantów i technologów) do tego rodzaju działalności.

Konsorcjum nie oczekuje od państwa, lecz narzędzi finansowych. Dać je może nowa ustawa o przemyśle stoczniowym.

Lista sygnatariuszy listu intencyjnego jest otwarta. Kolejni chętni mogą się zgłaszać do 30 kwietnia.

Szczeciński Park Przemysłowy to lokalna spółka, zarządzająca aktywami po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Park zarządza 45 ha z najważniejszą infrastrukturą stoczniową: halami produkcyjnymi, pochylniami, nabrzeżem i suwnicami. Obecnie ma 65 lokatorów.

Produkcję w Stoczni Szczecińskiej Nowa wstrzymano w styczniu 2009 r. Komisja Europejska uznała wtedy, że pomoc publiczna udzielona wcześniej stoczniom w Gdyni i Szczecinie była niezgodna z prawem. Majątek stoczni sprzedano, a pracowników zwolniono.

Tagi: Szczecin, stocznia, okręt, konsorcjum, przemysł
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 July

Do Odessy dopływa z Gdańska "Velet" pod dowództwem Henryka Wolskiego.
środa, 5 lipca 2006
W Gdańsku rozpoczęła się kolejna edycja Operacji Żagiel, święto żagli i regaty organizowane przez The International Sail Training Association.
środa, 5 lipca 2000
W Gdańsku na Motławie gościł jeden z największych żeglarzy świata Eric Tabarly na pokładzie "Pen Duick II".
sobota, 5 lipca 1997
Zmarł Józef Marczewski, wieloletni działacz żeglarski, członek honorowy PZŻ.
niedziela, 5 lipca 1992
Powrócił z rejsu dookoła świata jacht "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem.
sobota, 5 lipca 1986
Samotny rejs przez Cieśniny Duńskie na "Eurosie" odbył Aleksander Kaszowski; w czasie rejsu przebyto 800 mil w ciągu 10 dni.
poniedziałek, 5 lipca 1971
Alec Rose powrócił do Portsmouth po rejsie dookoła świata na s/y "Lively Lady".
piątek, 5 lipca 1968
Na jachcie "Thetys" w Nowym Jorku zakończył rejs Krzysztof Grabowski (start z Tangeru 12 kwietnia); był to pierwszy powojenny atlantycki rejs polskiego żeglarza.
niedziela, 5 lipca 1959
Urodził się Andrzej Zawieja, olimpijczyk w klasie Finn (1968 r.), wielokrotny mistrz Polski w tej klasie, trener żeglarski.
piątek, 5 lipca 1940