TYP: a1

Pomorze inwestuje w żeglarstwo

wtorek, 31 sierpnia 2010
Paulina Wilk

port w kamieniu pomorskim
Port w Kamieniu Pomorskim.
Już wkrótce ruszy budowa nowych portów i przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim. Sieć nowych portów będzie stanowiła uzupełnienie istniejących już obiektów na Zachodnim Szlaku Pomorskim. Inwestycja, kosztująca bagatela ok. 120 mln zł, dofinansowana jest przez Unię Europejską. 


Nowe porty i przystanie powinny być gotowe w grudniu przyszłego roku. Liderem projektu jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, która realizuje go w partnerstwie z gminami. Koszt budowy i modernizacji dziewięciu portów i przystani to około 115-120 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wyniesie ponad 35 mln zł. Cały Zachodniopomorski Szlak Żeglarski obejmie 28 lokalizacji.

W ramach realizowanego właśnie etapu powstaną nowe porty jachtowe w: Wapnicy (gmina Międzyzdroje), Kamieniu Pomorskim, port jachtowo - pasażerski w Mielnie, basen jachtowy w Wolinie, przystanie w Niechorzu (gmina Rewal) i Szczecinie. Rozbudowany i odnowiony będzie też port jachtowy w Kołobrzegu.

Pomorze Zachodnie Pomorze Zachodnie
Port w Kołobrzegu. Wizualizacja. Tak ma wyglądać port w Kołobrzegu.

Robert Skraburski, wójt Rewala przyznaje, że budowa basenu jachtowego to spore wyzwanie. Sam basen, który kosztuje ok. 40 mln to niemal tyle, ile wynosi budżet gminy. To jednak niezbędne, aby aspirować do ekstraklasy kurortów turystycznych.

Jesienią mają być ogłoszone przetargi na wykonawców. Budowa sieci portów powinna ruszyć w czwartym kwartale tego roku.

Pomorze Zachodnie
Projekt Portu w Kamieniu Pomorskim. Wizualizacja.

źródło: www.kontrakty.pb.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 April

W Warszawie odbywa się prezentacja projektu udziału Jarosława Kaczorowskiego w regatach mini Transat.
środa, 19 kwietnia 2006
Henry de Voogt otrzymuje paszport na rejs z Vlissingen do Londynu "w małej, samotnej łodzi, zupełnie samodzielnie, jedynie z pomocą Opatrzności Bożej".
czwartek, 19 kwietnia 1601