TYP: a1

Polska wyprawa żeglarska "Shackleton 2015" dociera do Chile

czwartek, 30 października 2014
Informacja prasowa
W ostatnich dniach października do Punta Arenas dotrze stalowy jacht s/y Isfuglen, 45-stopowy kecz pod polską banderą. Isfuglen to po duńsku Zimorodek, aczkolwiek dla Duńczyków oznacza to stalowego ptaka.

Isfuglen

Wyprawa Zimorodka rozpoczęła się 10 maja 2014 roku w Gdańsku i jest głównym etapem pięcioletniego projektu żeglarskiego „Shackleton 2015”. Projekt, który rozpoczął się w 2010 roku rejsem dookoła Islandii, obejmował przygotowania jachtu i wielokrotne sprawdzenie go w trudnych warunkach. W czasie tych pięciu lat s/y Isfuglen pływał wzdłuż wybrzeży Norwegii, dopłynął na Grenlandię i dwukrotnie przekroczył Atlantyk. W maju tego roku wypłynął z Polski w kierunku Ameryki Południowej i Antarktydy.

Z Punta Arenas Zimorodek wyruszy w rejs przez zachodnią część Cieśniny Magellana, otwarte wody Pacyfiku, dookoła Przylądka Horn i dalej do portu Ushuaia w Argentynie. Kolejne etapy wieść będą na Antarktydę, Wyspę Słoniową, Georgię Południową i z powrotem do Gdańska.

Rozpoczyna się kluczowa i najtrudniejsza część wyprawy: przejście przez Kanał Magellana, opłynięcie Przylądka Horn, żegluga na Antarktydę, a następnie na Wyspę Słoniową i Georgię Południową, gdzie w Grytviken załoga Zimorodka odda cześć Sir Ernestowi Henry’emu Shackletonowi – irlandzkiemu podróżnikowi, odkrywcy i badaczowi Antarktydy, którego transantarktyczna wyprawa „Endurance” – „Wytrwałość”, stała się dla wielu podróżników i żeglarzy, także dla mnie, symbolem niezłomności charakteru”. – mówi kpt. Artur Krystosik, pomysłodawca i spiritus movens Projektu „Shackelton 2015”, żeglarz z wieloletnim stażem i doświadczeniem polarnym.

Isfuglen

Sir Ernest Henry Shackleton, niestrudzony podróżnik polarnik i odkrywca, zmarł w 1922 roku podczas swej ostatniej wyprawy polarnej i został pochowany na cmentarzu przy starym kościele w Grytviken – opuszczonej stacji wielorybniczej na Georgii Południowej.

W marcu 2015, gdy s/y Isfuglen popłynie trasą wytyczoną przez Shackletona, przypadnie setna rocznica jego najsłynniejszej transarktycznej wyprawy z lat 1914-1916. Wtedy właśnie dowodzona przez sir Shackeltona barkentyna „Endurance” - „Wytrwałość” zatonęła zmiażdżona przez lód około 160 km od lądu Antarktydy. Cała załoga ewakuowana na dwóch szalupach dotarła do Wyspy Słoniowej. Tu założono osiedle, w którym Shackleton zostawił większość członków wyprawy, a sam wraz z pięcioma towarzyszami wyruszył w małej łodzi ratunkowej po pomoc na oddaloną o 1200 km Georgię Południową. Dzięki tej desperackiej akcji wszyscy uczestnicy wyprawy, po niemal dwóch latach tułaczki, zostali uratowani.

Upamiętnienie Shackletona będzie zwieńczeniem 5 lat przygotowań i punktem kulminacyjnym całej wyprawy. Dla Artura Krystosika i jego przyjaciół będzie też, a może przede wszystkim, symbolem czegoś znacznie ważniejszego - spełnienia żeglarskich marzeń. „Shackleton 2015” to zupełnie niekomercyjny projekt grupy przyjaciół. I podobnie jak w przypadku wyprawy „Endurance”, największą wartością tego przedsięwzięcia są ludzie, ich wzajemne relacje, pasje i wytrwałość. – podkreśla kpt. Krystosik.

O całym przedsięwzięciu i aktualnej pozycji jachtu można dowiedzieć się ze strony projektu:
www.shackleton2015.pl oraz www.facebook.com/Isfuglen
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898