TYP: a1

Pianista, który przepłynął Atlantyk

środa, 18 stycznia 2017
Redakcja/MF

Romuald Koperski przepłynął łodzią wiosłową Ocean Atlantycki z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich. Przepłynął samotnie, bez pomocy z zewnątrz, 3173 tysiące mil morskich. Wystartował 31 października 2016 r. z Las Galletas na Teneryfie, rejs ukończył w Scarborough na Tobago, po 77 dniach, 17 godzinach i 50 minutach.

Romuald Koperski

Selfie z Atlantyku

Wyprawa nie była pozbawiona dramatycznych momentów. Dwa razy łódź Koperskiego, „Pianista” się wywróciła a Koperski stracił cały zapas słodkiej wody, żywność i śpiwór, krótkotrwałej awarii uległy urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, m.in. AIS. W trakcie finiszu wioślarz kilkakrotnie też zmieniał port docelowy wyprawy. Początkowo chciał zakończyć przedsięwzięcie w Fort de France na Martynice. Później, z powodu wspomnianych problemów zastanawiał się nad lądowaniem na wybrzeżu Gujany Francuskiej lub na Barbados. Ostatecznie Międzynarodowe Stowarzyszenie Wioślarzy Oceanicznych (The Ocean Rowing Society) wyznaczyło linię mety na południku 59 31’38”.

Właśnie zakończona wyprawa to trening przed kolejną próbą Koperskiego przepłynięcia Pacyfiku. Pierwszą próbę na łodzi "Pianista" podjął w 2013 roku. W ciągu prawie 180 dni miał pokonać blisko 12 tys. km i wypływając z Japonii, pod koniec roku dotrzeć do wybrzeży USA na wysokości San Francisco. Na przeszkodzie stanęły wtedy warunki atmosferyczne i wyprawa została przerwana po 16 dniach.

61-letni Romuald Koperski jest nie tylko podróżnikiem, ale także zawodowym pianistą. Sześć lat temu wykonał najdłuższy koncert fortepianowy. Grając przez 103 godziny i osiem sekund, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. W 1999 r. Romuald Koperski otrzymał tytuł "Podróżnika Roku, a także nagrodę Kolosa za samotne przemierzenie wschodniosyberyjskiej rzeki Leny o długości 4500 km.

Pomaga też dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia, zamieszkującym obszary Syberii. Zebrane fundusze podczas rejsu na Pacyfiku zasiliły budżet organizowanych w 2014 roku wakacji dla polskich dzieci z Syberii oraz akcji "Okulary dla Syberii". Także teraz wesprze młodych Polaków na Syberii.

 

Tagi: Romuald Koperski, wyprawa, Pianista
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 June

Wodowanie nowego trimarana "IDEC" dla Francisa Joyona.
wtorek, 19 czerwca 2007
Rehabilitacja Mariusza Zaruskiego.
poniedziałek, 19 czerwca 1989
Blisko Salcombe Harbour wchodzi na mieliznę "Herzogin Cecile".
piątek, 19 czerwca 1936
Na redzie portu gdyńskiego stanął, zakupiony ze składek społeczeństwa żaglowiec "Dar Pomorza".
czwartek, 19 czerwca 1930
Urodziła się Teresa Remiszewska-Damsz, była pierwszą Polką, a czwartą kobietą na świecie, która samotnie przepłynęła Atlantyk. W 1972 r. wzięła udział w regatach OSTAR, wcześniej odbyła pierwszy samotny rejs po Bałtyku na s/y "Zenit".
wtorek, 19 czerwca 1928
W holenderskiej stoczni GM Muller zwodowano trzymasztowy szkuner "Vlissingen", późniejszą "Iskrę", statek szkolny Polskiej Marynarki Wojennej.
wtorek, 19 czerwca 1917
Nieopodal Bacon Island Bar na mieliznę wchodzi "Flying Cloud".
piątek, 19 czerwca 1874
Wodowanie "Sovereign of the Seas" - największego klipra zbudowanego przez J. W. Griffithsa i McKaya - słynnych budowniczych kliprów herbacianych.
sobota, 19 czerwca 1852