TYP: a1

Pianista, który przepłynął Atlantyk

środa, 18 stycznia 2017
Redakcja/MF

Romuald Koperski przepłynął łodzią wiosłową Ocean Atlantycki z Wysp Kanaryjskich do Wysp Karaibskich. Przepłynął samotnie, bez pomocy z zewnątrz, 3173 tysiące mil morskich. Wystartował 31 października 2016 r. z Las Galletas na Teneryfie, rejs ukończył w Scarborough na Tobago, po 77 dniach, 17 godzinach i 50 minutach.

Romuald Koperski

Selfie z Atlantyku

Wyprawa nie była pozbawiona dramatycznych momentów. Dwa razy łódź Koperskiego, „Pianista” się wywróciła a Koperski stracił cały zapas słodkiej wody, żywność i śpiwór, krótkotrwałej awarii uległy urządzenia zapewniające bezpieczeństwo, m.in. AIS. W trakcie finiszu wioślarz kilkakrotnie też zmieniał port docelowy wyprawy. Początkowo chciał zakończyć przedsięwzięcie w Fort de France na Martynice. Później, z powodu wspomnianych problemów zastanawiał się nad lądowaniem na wybrzeżu Gujany Francuskiej lub na Barbados. Ostatecznie Międzynarodowe Stowarzyszenie Wioślarzy Oceanicznych (The Ocean Rowing Society) wyznaczyło linię mety na południku 59 31’38”.

Właśnie zakończona wyprawa to trening przed kolejną próbą Koperskiego przepłynięcia Pacyfiku. Pierwszą próbę na łodzi "Pianista" podjął w 2013 roku. W ciągu prawie 180 dni miał pokonać blisko 12 tys. km i wypływając z Japonii, pod koniec roku dotrzeć do wybrzeży USA na wysokości San Francisco. Na przeszkodzie stanęły wtedy warunki atmosferyczne i wyprawa została przerwana po 16 dniach.

61-letni Romuald Koperski jest nie tylko podróżnikiem, ale także zawodowym pianistą. Sześć lat temu wykonał najdłuższy koncert fortepianowy. Grając przez 103 godziny i osiem sekund, trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. W 1999 r. Romuald Koperski otrzymał tytuł "Podróżnika Roku, a także nagrodę Kolosa za samotne przemierzenie wschodniosyberyjskiej rzeki Leny o długości 4500 km.

Pomaga też dzieciom i młodzieży polskiego pochodzenia, zamieszkującym obszary Syberii. Zebrane fundusze podczas rejsu na Pacyfiku zasiliły budżet organizowanych w 2014 roku wakacji dla polskich dzieci z Syberii oraz akcji "Okulary dla Syberii". Także teraz wesprze młodych Polaków na Syberii.

 

Tagi: Romuald Koperski, wyprawa, Pianista
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 August

Na "Nord IV" Andrzej Urbańczyk, w ramach przygotowań do rejsu dookoła świata, wyruszył w próbny rejs na trasie San Francisco, Hawaje i z powrotem
wtorek, 17 sierpnia 1982
W wyniku wcześniejszego zakotwiczenia w zatoce położonej w północnej części Wyspy Niedźwiedziej, a następnie dragowania kotwicy, s/y "Otago" wszedł na skały, doznał poważnych uszkodzeń kadłuba, a po ściągnięciu ze skał zatonął
wtorek, 17 sierpnia 1976
Ze Świnoujścia do Jamestown na uroczystości 350.lecia osadnictwa w Stanach Zjednoczonych wyruszył s/y "Joseph Conrad" pod dowództwem Kpt. Bogdana Dacko (oficerami w tym pierwszym polskim rejsie po odwilży 1956 r. byli znani później kapitanowie - Jerzy Sze
niedziela, 17 sierpnia 1958