TYP: a1

Pen Duick II zacumuje w gdańskiej marinie

piątek, 8 czerwca 2012
Informacja prasowa
Pen_Duick_II
Pen Duick II
Fot. Remi Jouan
W 1964 roku Eric Tabarly wygrał regaty samotników przez Atlantyk na pokładzie jachtu Pen Duick II. Z okazji Euro 2012 ta słynna jednostka zawita po raz drugi do Gdańska. W sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można ją zwiedzić. Uroczyste powitanie w marinie zaplanowano na godzinę 12:00.


Po raz pierwszy jacht zacumował w gdańskiej marinie w 1997 roku, kiedy miasto świętowało swoje milenium. Eric Tabarly wraz z grupą przyjaciół był wtedy witany przez ówczesnego Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Pawła Adamowicza w nowo wybudowanej marinie na Starym Mieście.

W 1998 roku Eric Tabarly zaginął na Morzu Irlandzkim po wypadnięciu za burtę podczas rejsu do Szkocji. Po tragicznej śmierci legendarnego żeglarza jego małżonka Jacqueline Tabarly założyła stowarzyszenie, które zainicjowało budowę Akademii Erica Tabarly’ego. Wybudowane w 2005 r. Miasteczko Żeglarskie (la Cite de la Voile) w Lorient stało się jednym z najnowocześniejszych centrów edukacji morskiej na świecie. Odwiedza je rocznie blisko 100 tys. osób.

Na pokładzie Pen Duicka II Eric Tabarly zwyciężał w wielu regatach na morzach i oceanach całego świata. Niestety jacht uległ zniszczeniu i przez kilka lat stał jako eksponat na lądzie. Przywróceniem jego dawnej świetności zajęła się specjalnie powołana fundacja. Od 1995 roku na jego pokładzie znów szkolą się pokolenia żeglarzy.

Tym razem na pokładzie Pen Duicka II, który najpierw odwiedził Narodowe Centrum Żeglarstwa, przypłynęli żeglarze z kpt. Davidem Aleksandrem z Ecole Nationale de Voile w Quiberon w płd. Bretanii, którzy zostali zaproszeni przez Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w ramach umowy o wzajemnej współpracy, podpisanej w ubiegłym roku.

Współpraca z żeglarzami francuskimi przynosi wiele owoców. Studenci AWFiS na flagowej jednostce s/y Śnidecki odwiedzają zaprzyjaźnione porty nad Kanałem la Manche i Bretanii, najbardziej morskiego regionu Francji. Popłyną również w jednym z etapów na pokładzie Pen Duicka II w drodze powrotnej z Gdańska do Kilonii.

Jacht w sobotę 9 czerwca stanie na honorowym miejscu w marinie Gdańsk, gdzie będzie można go zwiedzić. Uroczyste powitanie w marinie zaplanowano na godz. 12.00. W programie pobytu przewidziano również krótki rejs po Zatoce Gdańskiej dla młodzieży ze szkół trójmiasta.

Podstawowe dane techniczne:

Długość całkowita: 13,60 m, szerokość: 3,40 m
Zanurzenie: 2,20 m
Ciężar: 6,5 t
Pow. ożaglowania: 58 m2
Rok budowy: 1964
Konstruktor: Gilles Constantini
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939