TYP: a1

Pęka wielki lodowiec Larsena

poniedziałek, 9 stycznia 2017
Z mediów/MF

Coraz bardziej powiększa się pęknięcie, które zagraża lodowcowi szelfowemu Larsen C na Morzu Weddella. Jeżeli dojdzie do oderwania lodu, powstanie jedna z dziesięciu największych gór lodowych w historii, o powierzchni dwa razy większej niż Belgia.

Lodowiec szelfowy Larsena

Fot. Wikipedia

Lodowiec szelfowy Larsena składał się z trzech części nazywanych A, B i C. Larsen A (najmniejszy) rozpadł się w styczniu 1995 roku. Później, w lutym 2002 roku, niespodziewanie pękł Larsen B. Larsen C, największy z nich, o ok. 350 metrów grubości, od tamtej pory pozostaje pod obserwacją. I niestety nieustannie się powiększa – w ostatnich tygodniach ubiegłego roku szczelina poszerzyła się o ok. 18 km i ma obecnie szerokość ok. 100 metrów i kilkaset metrów głębokości.

W ubiegłym roku obserwacje naukowców brytyjskich potwierdziły jednak najgorsze podejrzenia - pęknięcie szybko się powiększa. W ostatnich tygodniach 2016 roku powiększyło się  o ok. 20 kilometrów. Obecnie ma szerokość blisko 160 metrów. Rozpadlina ma kilkaset metrów głębokości. Naukowcy z Uniwersytetu Swansea oceniają, że cielenie (tak nazywa się podział lodowca, w wyniku którego powstają góry lodowe) jest nieuniknione i może dojść do niego jeszcze tej zimy.

Jeżeli woda, która obecnie jest uwięziona w Larsen C trafi do oceanu, jego poziom podniesie się o 10 cm.

 

Tagi: lodowiec, Antarktyka, góra lodowa, pęknięcie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999