TYP: a1

ORP Błyskawica dla Cowes

środa, 13 maja 2020
Z mediów

Cowes - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, na wyspie Wight. I miasto, w którym do dziś z wielką wdzięcznością wspominają Polaków. Podczas II wojny światowej jeden ze zbudowanych tam niszczycieli typu Grom - ORP "Błyskawica", był kilkakrotnie remontowany w macierzystej stoczni.

 

W nocy 4/5 maja 1942 ORP "Błyskawica", stojąc w stoczni, pod dowództwem kmdr. por. Wojciecha Franckiego, odpierała ogniem dział niemiecki nalot na miasto, a jej załoga pomagała usuwać jego skutki. Rocznica tego zdarzenia zawsze jest upamiętniana w Cowes.

 

Na 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej załoga „Błyskawicy” przygotowała mieszkańcom wyspy niespodziankę i pozdrowienia. Obejrzyjcie filmik!

 

Tagi: Cowes, ORP Błyskawica, II Wojna Światowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 June

W Sydney po 189 dniach żeglugi zakończyła rejs Kay Cotte na "First Lady". W historii żeglarstwa był to pierwszy kobiecy rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
niedziela, 5 czerwca 1988
Start do Piątych Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy. Na mecie pierwszy był 79-metrowy "Club Mediterranee", ale po nim pojawili się na mecie dziesięciometrowy trimaran "The Third Turtle" z Michaelem Birchem i Kazimierz Jaworski na "Spanielu" (w kla
sobota, 5 czerwca 1976
Po 8 latach (2922 dni) zamknięcia z powodu wojny arabsko-izraelskiej otwarto ponownie Kanał Sueski.
czwartek, 5 czerwca 1975
Wyruszył w rejs z zamiarem dotarcia do Chicago na Wystawę Światową jacht "Dal" z Andrzejem Bohomolcem, Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim na pokładzie. Po drodze (na Bermudach) z jachtu zszedł Jan Witkowski.
poniedziałek, 5 czerwca 1933