TYP: a1

ORP Błyskawica dla Cowes

środa, 13 maja 2020
Z mediów

Cowes - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, na wyspie Wight. I miasto, w którym do dziś z wielką wdzięcznością wspominają Polaków. Podczas II wojny światowej jeden ze zbudowanych tam niszczycieli typu Grom - ORP "Błyskawica", był kilkakrotnie remontowany w macierzystej stoczni.

 

W nocy 4/5 maja 1942 ORP "Błyskawica", stojąc w stoczni, pod dowództwem kmdr. por. Wojciecha Franckiego, odpierała ogniem dział niemiecki nalot na miasto, a jej załoga pomagała usuwać jego skutki. Rocznica tego zdarzenia zawsze jest upamiętniana w Cowes.

 

Na 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej załoga „Błyskawicy” przygotowała mieszkańcom wyspy niespodziankę i pozdrowienia. Obejrzyjcie filmik!

 

Tagi: Cowes, ORP Błyskawica, II Wojna Światowa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972