TYP: a1

Orki zatopiły polski jacht

czwartek, 2 listopada 2023
Hanka Ciężadło

Grasujące w okolicy Cieśniny Gibraltarskiej orki nie ustają w atakach na jachty. Zwykle kończy się na poszturchiwaniu łodzi, groźnym pływaniu wokół niej i ewentualnie rytualnym urwaniu steru. Niekiedy jednak spotkanie z takim orczym gangiem bywa groźniejsze i skutkuje zatopieniem łodzi. Tak właśnie było w tym przypadku; na szczęście załoga wyszła z przygody cało – ale jej członkowie zapewne mają co opowiadać...

Czarno-biali wandale

Kwestia ataków orek na niewielkie turystyczne jachty nie jest niczym nowym – pisaliśmy o tym już niejeden raz; ostatnio w maju bieżącego roku. Faktem jest, że zawsze atakują w grupie, doskonale wiedzą, że należy uderzać w ster i mają swój rewir, na który lepiej się nie zapuszczać.

Tym razem intruzem na ich terenie okazał się pochodzący z Gdyni jacht  Sun Odyssey 449 "Grazie Mamma", zwodowany w 2017 roku i będący własnością polskiej firmy Morskie Mile. Jednostka doznała na tyle poważnych uszkodzeń, że zatonęła.

Jak wygląda atak orek?

Przede wszystkim nie jest to jedno szybkie uderzenie, ale raczej dłuższa seria. Orki są bowiem nie tylko cwane, ale też uparte. Z relacji dotyczących wcześniejszych ataków na jachty wiemy, że podczas całej akcji zwierzęta aktywnie współpracują ze sobą i komunikują się, wymieniając porozumiewawcze gwizdy.

W tym przypadku atak rozpoczął się wczesnym popołudniem i trwał 45 minut. Kapitan oraz załoga jachtu, wspierani przez SAR i ratowników z marokańskiej marynarki, usiłowali oddalić się i schronić w porcie.

Niestety bez skutku. W końcu uderzenia w ster i jego okolice doprowadziły do tak dużych uszkodzeń i przecieku, że łódź poszła na dno. Załoga, mimo iż pewnie najadła się strachu, nie ucierpiała – wszyscy są cali i zdrowi.

Zwierzak z blizną

Dlaczego w ogóle orki zadają sobie trud zniszczenia łodzi? Zdaniem specjalistów takie zachowanie waleni najprawdopodobniej stanowi dla nich formę... rozrywki. Coś jak panowie w strojach sportowych niszczący wiaty przystankowe albo śmietniki.

Krótko mówiąc, niektórzy po prostu lubią psuć. Pojawiły się jednak głosy mówiące, że za zachowaniem orek stoi jakieś inne przesłanie. Ciekawostką jest bowiem, że wśród osobników najczęściej widywanych w grupie „wandali” jest orka z blizną na grzebiecie. Wygląda to tak, jakby zwierzę zostało kiedyś zranione płetwą sterową. W takim kontekście ataki na jachty można by uznać za akt zemsty. Naukowcy odrzucają jednak taką tezę, bardziej skłaniając się ku teorii, że jest to dla zwierząt forma zabawy lub odreagowania stresu.

 

Tagi: orki, Gibraltar, atak, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 July

Pierwsze okrążenie Przylądka Horn przez Wollema Schontena.
poniedziałek, 25 lipca 1616
Zmarła Krystyna Eisele, honorowy wicekomandor Yacht Klubu Polski, Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego, sędzia klasy państwowej.
niedziela, 25 lipca 2004
Zmarł Jerzy Fijka, sekretarz, a następnie redaktor naczelny "Żagli", fotografik, animator polskiego żeglarstwa.
wtorek, 25 lipca 1995
Na pokładzie s/y "Jurand" w Trzebieży zmarła Elżbieta Kazimierczuk-Dziewulska, organizatorka wielu kursów żeglarskich w Trzebieży, Jastarni, Zegrzynku, była instruktorem żeglarstwa, przodownikiem turystyki żeglarskiej PTTK, żoną znanego autora podręcznikó
sobota, 25 lipca 1981
Towarzystwo Przyjaciół Sportów Wodnych (pierwsza organizacja sportowo-żeglarska w odrodzonej Polsce) zorganizowało pierwsze regaty żeglarskie na wodach Jeziora Charzykowskiego.
niedziela, 25 lipca 1920
Inwazja floty angielskiej na Antwerpię.
wtorek, 25 lipca 1809