TYP: a1

Nowy jacht w CWM ZHP

piątek, 24 listopada 2017
Informacja prasowa

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zamówiła nową jednostkę pływającą – pełnomorski jacht Vector 10.2.

 

W dniu 18 listopada 2017, podczas Targów Boat Show w Łodzi, na pokładzie wystawowego jachtu Vector 10.2 podpisano umowę na dostawę do CWM ZHP w Gdyni nowego pełnomorskiego jachtu. Jest to pierwszy jacht zakupiony przez CWM ZHP od 1979 roku. Umowę podpisali przedstawiciele Zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP hm. Rafał Klepacz i phm. Wiktor Wróblewski. Dostawcę jachtu, firmę Baltica Yachts and Charter reprezentował pan Daniel Dziwulski. Umowę podpisano w obecności Sekretarza Rady Fundacji harcerstwa CWM ZHP hm. Roberta Konarskiego.


Zamówiona jednostka to rozwojowa wersja uznanego modelu Vector 10. Dziesięciometrowy jacht będzie mógł zabrać na pokład osiem osób: sześć w trzech kabinach dwuosobowych oraz dwie w messie. Vector 10.2 jest szybką i bezpieczną jednostką, doskonałym zarazem jako jacht turystyczny dla początkujących jachtowych sterników morskich jak i jacht regatowy dla bardziej doświadczonych załóg. We flocie CWM ZHP brakuje jachtów podobnej wielkości, w związku z czym, docelowo planowany jest zakup kolejnych dwóch takich jednostek. 
Nazwy kolejnych jachtów nawiązywać będą do cech charakteru harcerzy i żeglarzy. Pierwsza jednostka z tej malej flotylli, zamówiony już Vector 10.2, nosić będzie nazwę s/y Dzielny. Nazwa ta wywodzi się bezpośrednio z prawa zucha, które w drugim punkcie mówi, że zuch jest dzielny. 


CWM ZHP zamówił ten jacht głównie w celu umożliwienia młodym skipperom zdobywanie pierwszych doświadczeń w samodzielnym prowadzeniu jachtu po wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego oraz organizowania przez nich swoich własnych rejsów. Jak mówi komendant CWM ZHP Rafał Klepacz, kilka jachtów tego samego typu umożliwi drużynom harcerskim, klubom żeglarskim i osobom prywatnym organizację rejsów we flotylli. Dzięki temu bardziej doświadczony skipper, będzie mógł dzielić się swoimi umiejętnościami z mniej doświadczonymi prowadzącymi, przy jednoczesnym nabieraniu przez nich doświadczenia kapitańskiego. 


Jednostka zostanie dostarczona do Gdyni na początku kwietnia. Po przejściu testów i odbiorów oraz zarejestrowaniu i uroczystości nadania imienia, jacht zacznie pływanie od długiego weekendu majowego 2018. Czarter jednostki jest już dostępny przez stronę CWM ZHP - cwm.edu.pl. 


Zakup jachtu został sfinansowany z pożyczki Towarzystwa Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych TISE SA które świadczy usługi finansowe sprzyjające rozwojowi inicjatyw lokalnych oraz wspiera za pomocą pożyczek rozwój organizacji pozarządowych. 

Tagi: CWM ZHP, jacht, harcerze, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 February

W czasie pełnienia obowiązków służbowych zmarł Adrzej Benesz, od 1973 r. prezes PZŻ.
czwartek, 26 lutego 1976
S/y "Euros" z Kpt. Aleksandrem Kaszowskim okrążył Przylądek Horn jako drugi, po "Polonezie" polski jacht.
poniedziałek, 26 lutego 1973