TYP: a1

Nowy jacht w CWM ZHP

piątek, 24 listopada 2017
Informacja prasowa

Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP zamówiła nową jednostkę pływającą – pełnomorski jacht Vector 10.2.

 

W dniu 18 listopada 2017, podczas Targów Boat Show w Łodzi, na pokładzie wystawowego jachtu Vector 10.2 podpisano umowę na dostawę do CWM ZHP w Gdyni nowego pełnomorskiego jachtu. Jest to pierwszy jacht zakupiony przez CWM ZHP od 1979 roku. Umowę podpisali przedstawiciele Zarządu Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP hm. Rafał Klepacz i phm. Wiktor Wróblewski. Dostawcę jachtu, firmę Baltica Yachts and Charter reprezentował pan Daniel Dziwulski. Umowę podpisano w obecności Sekretarza Rady Fundacji harcerstwa CWM ZHP hm. Roberta Konarskiego.


Zamówiona jednostka to rozwojowa wersja uznanego modelu Vector 10. Dziesięciometrowy jacht będzie mógł zabrać na pokład osiem osób: sześć w trzech kabinach dwuosobowych oraz dwie w messie. Vector 10.2 jest szybką i bezpieczną jednostką, doskonałym zarazem jako jacht turystyczny dla początkujących jachtowych sterników morskich jak i jacht regatowy dla bardziej doświadczonych załóg. We flocie CWM ZHP brakuje jachtów podobnej wielkości, w związku z czym, docelowo planowany jest zakup kolejnych dwóch takich jednostek. 
Nazwy kolejnych jachtów nawiązywać będą do cech charakteru harcerzy i żeglarzy. Pierwsza jednostka z tej malej flotylli, zamówiony już Vector 10.2, nosić będzie nazwę s/y Dzielny. Nazwa ta wywodzi się bezpośrednio z prawa zucha, które w drugim punkcie mówi, że zuch jest dzielny. 


CWM ZHP zamówił ten jacht głównie w celu umożliwienia młodym skipperom zdobywanie pierwszych doświadczeń w samodzielnym prowadzeniu jachtu po wodach Zatoki Gdańskiej i Morza Bałtyckiego oraz organizowania przez nich swoich własnych rejsów. Jak mówi komendant CWM ZHP Rafał Klepacz, kilka jachtów tego samego typu umożliwi drużynom harcerskim, klubom żeglarskim i osobom prywatnym organizację rejsów we flotylli. Dzięki temu bardziej doświadczony skipper, będzie mógł dzielić się swoimi umiejętnościami z mniej doświadczonymi prowadzącymi, przy jednoczesnym nabieraniu przez nich doświadczenia kapitańskiego. 


Jednostka zostanie dostarczona do Gdyni na początku kwietnia. Po przejściu testów i odbiorów oraz zarejestrowaniu i uroczystości nadania imienia, jacht zacznie pływanie od długiego weekendu majowego 2018. Czarter jednostki jest już dostępny przez stronę CWM ZHP - cwm.edu.pl. 


Zakup jachtu został sfinansowany z pożyczki Towarzystwa Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych TISE SA które świadczy usługi finansowe sprzyjające rozwojowi inicjatyw lokalnych oraz wspiera za pomocą pożyczek rozwój organizacji pozarządowych. 

Tagi: CWM ZHP, jacht, harcerze, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922