TYP: a1

Niezwykły statek ekspedycyjny

piątek, 17 listopada 2017
Redakcja/MF

Statek polarny, w którym znajdzie się miejsce i dla turystów? Taka jest koncepcja firmy Lindblad Expeditions Holdings, Inc., która niedawno podpisała umowę na budowę pionierskiego polarnego statku ekspedycyjnego.

[t][/t] [s]Fot. Lindblad Expeditions Holdings[/s]


Lindblad Expeditions Holdings jest światowym liderem w prowadzeniu rejsów ekspedycyjnych. Jego nowa jednostka zostanie zbudowana przez stocznię Ulstein Verft w Ulsteinvik w Norwegii i dostarczona w pierwszym kwartale 2020 r. Być może nie będzie jedyną tego rodzaju, bowiem kontrakt zawarty ze stocznią daje możliwość zamówienia dwóch kolejnych statków. 


Nowy statek polarny zaopatrzony ma być w szereg rozwiązań zmniejszających szkodliwy wpływana środowisko – takim jest np.  kształt kadłuba X-BOW. Kształt ten umożliwi utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (co przyczyni się także do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów), zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko i zoptymalizuje koszty operacyjne. 


Statek będzie wyposażony w 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Dla pasażerów przewidziano spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie znajda się także restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar. Ideą jest to, aby  umożliwić pasażerom podziwianie przyrody z dowolnego miejsca na statku. Znacząca większość kabin oraz ogólnodostępne pokłady zaopatrzone będą w balkony. Eksplorację ma także ułatwić nowatorski system „Zodiac”, który umożliwi szybkie i bezpieczne zejście na ląd. Oczywiście goście nie będą musieli całego czasu spędzać na pokładzie. Do ich dyspozycji będą także kajaki, narty biegowe, zdalnie sterowany pojazd (ROV), podwodne kamery wideo i platforma do lądowania śmigłowców. Ponieważ celem rejsów, oprócz odpoczynku, jest także edukacja, pasażerowie, oprócz obserwacji, będą mieli kontakt z naukowcami i badaczami. 

Jednostka będzie mogła także pływać w rejony polarne. 

 

Tagi: statek, ekspedycja, turystyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865