TYP: a1

Niezwykły statek ekspedycyjny

piątek, 17 listopada 2017
Redakcja/MF

Statek polarny, w którym znajdzie się miejsce i dla turystów? Taka jest koncepcja firmy Lindblad Expeditions Holdings, Inc., która niedawno podpisała umowę na budowę pionierskiego polarnego statku ekspedycyjnego.

[t][/t] [s]Fot. Lindblad Expeditions Holdings[/s]


Lindblad Expeditions Holdings jest światowym liderem w prowadzeniu rejsów ekspedycyjnych. Jego nowa jednostka zostanie zbudowana przez stocznię Ulstein Verft w Ulsteinvik w Norwegii i dostarczona w pierwszym kwartale 2020 r. Być może nie będzie jedyną tego rodzaju, bowiem kontrakt zawarty ze stocznią daje możliwość zamówienia dwóch kolejnych statków. 


Nowy statek polarny zaopatrzony ma być w szereg rozwiązań zmniejszających szkodliwy wpływana środowisko – takim jest np.  kształt kadłuba X-BOW. Kształt ten umożliwi utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (co przyczyni się także do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów), zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko i zoptymalizuje koszty operacyjne. 


Statek będzie wyposażony w 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Dla pasażerów przewidziano spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie znajda się także restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar. Ideą jest to, aby  umożliwić pasażerom podziwianie przyrody z dowolnego miejsca na statku. Znacząca większość kabin oraz ogólnodostępne pokłady zaopatrzone będą w balkony. Eksplorację ma także ułatwić nowatorski system „Zodiac”, który umożliwi szybkie i bezpieczne zejście na ląd. Oczywiście goście nie będą musieli całego czasu spędzać na pokładzie. Do ich dyspozycji będą także kajaki, narty biegowe, zdalnie sterowany pojazd (ROV), podwodne kamery wideo i platforma do lądowania śmigłowców. Ponieważ celem rejsów, oprócz odpoczynku, jest także edukacja, pasażerowie, oprócz obserwacji, będą mieli kontakt z naukowcami i badaczami. 

Jednostka będzie mogła także pływać w rejony polarne. 

 

Tagi: statek, ekspedycja, turystyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953