TYP: a1

Niezwykły statek ekspedycyjny

piątek, 17 listopada 2017
Redakcja/MF

Statek polarny, w którym znajdzie się miejsce i dla turystów? Taka jest koncepcja firmy Lindblad Expeditions Holdings, Inc., która niedawno podpisała umowę na budowę pionierskiego polarnego statku ekspedycyjnego.

[t][/t] [s]Fot. Lindblad Expeditions Holdings[/s]


Lindblad Expeditions Holdings jest światowym liderem w prowadzeniu rejsów ekspedycyjnych. Jego nowa jednostka zostanie zbudowana przez stocznię Ulstein Verft w Ulsteinvik w Norwegii i dostarczona w pierwszym kwartale 2020 r. Być może nie będzie jedyną tego rodzaju, bowiem kontrakt zawarty ze stocznią daje możliwość zamówienia dwóch kolejnych statków. 


Nowy statek polarny zaopatrzony ma być w szereg rozwiązań zmniejszających szkodliwy wpływana środowisko – takim jest np.  kształt kadłuba X-BOW. Kształt ten umożliwi utrzymanie odpowiedniej pozycji, gdy statek wchodzi w falę (co przyczyni się także do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa pasażerów), zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko i zoptymalizuje koszty operacyjne. 


Statek będzie wyposażony w 69 przestronnych kabin i apartamentów, a także 12 pojedynczych kabin. Dla pasażerów przewidziano spa i centrum fitness, gabinety zabiegowe, sauny, strefę relaksacyjną i salę do jogi, a także jacuzzi. W ofercie znajda się także restauracja z widokiem na okolicę i odkryty bar. Ideą jest to, aby  umożliwić pasażerom podziwianie przyrody z dowolnego miejsca na statku. Znacząca większość kabin oraz ogólnodostępne pokłady zaopatrzone będą w balkony. Eksplorację ma także ułatwić nowatorski system „Zodiac”, który umożliwi szybkie i bezpieczne zejście na ląd. Oczywiście goście nie będą musieli całego czasu spędzać na pokładzie. Do ich dyspozycji będą także kajaki, narty biegowe, zdalnie sterowany pojazd (ROV), podwodne kamery wideo i platforma do lądowania śmigłowców. Ponieważ celem rejsów, oprócz odpoczynku, jest także edukacja, pasażerowie, oprócz obserwacji, będą mieli kontakt z naukowcami i badaczami. 

Jednostka będzie mogła także pływać w rejony polarne. 

 

Tagi: statek, ekspedycja, turystyka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001