TYP: a1

Nielegalne odpady z Norwegii trafiły do Polski

poniedziałek, 21 października 2019
Informacja prasowa/GIOŚ

Do portu w Świnoujściu trafiło ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii. Informację podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska.


Ładunek przypłynął do Polski statkiem 15 października. Oficjalnie w dokumentach zapisano, że ładunek to korek i drewno, które mogą podróżować bez wymaganych zezwoleń, z tzw. zielonej listy. Takie odpady poddawane są jednak szczególnej kontroli, ponieważ zdarza się, że w ten sposób, omijając przepisy niektóre firmy próbują wwozic do krajów UE Okazało się jednak, że w rzeczywistości były to zrębki drewniane, ale zanieczyszczone lakierami i farbami. Tego typu odpady powinny być sklasyfikowane z tzw. bursztynowej listy i uzyskać zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce, a także w Norwegii".
Inspektorzy GIOŚ stwierdzili, że norweskie odpady przypłynęły do Polski niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów: "Odpady zgromadzone w ładowni były mokre, wyczuwalny był zapach stęchlizny, drewniane zrębki przemieszano z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią. W ładowni wśród odpadów były także metale oraz fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską" – czytamy w komunikacie na stronie GIOŚ. 
Główny Inspektorat powiadomił norweskie władze o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i wszczął postępowanie administracyjne. Statek z transportem ma wrócić Norwegii.

 

Tagi: odpady, ładunek, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932