TYP: a1

Nielegalne odpady z Norwegii trafiły do Polski

poniedziałek, 21 października 2019
Informacja prasowa/GIOŚ

Do portu w Świnoujściu trafiło ponad 2300 ton nielegalnych odpadów z Norwegii. Informację podał Główny Inspektor Ochrony Środowiska.


Ładunek przypłynął do Polski statkiem 15 października. Oficjalnie w dokumentach zapisano, że ładunek to korek i drewno, które mogą podróżować bez wymaganych zezwoleń, z tzw. zielonej listy. Takie odpady poddawane są jednak szczególnej kontroli, ponieważ zdarza się, że w ten sposób, omijając przepisy niektóre firmy próbują wwozic do krajów UE Okazało się jednak, że w rzeczywistości były to zrębki drewniane, ale zanieczyszczone lakierami i farbami. Tego typu odpady powinny być sklasyfikowane z tzw. bursztynowej listy i uzyskać zezwolenia Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Polsce, a także w Norwegii".
Inspektorzy GIOŚ stwierdzili, że norweskie odpady przypłynęły do Polski niezgodnie z przepisami o transgranicznym przemieszczaniu odpadów: "Odpady zgromadzone w ładowni były mokre, wyczuwalny był zapach stęchlizny, drewniane zrębki przemieszano z lakierowanymi i pomalowanymi farbą, a także folią. W ładowni wśród odpadów były także metale oraz fragmenty płyt pilśniowych, laminowanych, przemieszane z gąbką tapicerską" – czytamy w komunikacie na stronie GIOŚ. 
Główny Inspektorat powiadomił norweskie władze o nielegalnym przemieszczaniu odpadów i wszczął postępowanie administracyjne. Statek z transportem ma wrócić Norwegii.

 

Tagi: odpady, ładunek, port
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 February

W australijskim Fremantle zakończyła się 27 edycja regat o Puchar Ameryki; zwyciężył Dennis Conner na "Star and Stripes" w rywalizacji z "Kokaburra III".
środa, 4 lutego 1987
Zmarł Leonid Tumiłowicz, zasłuzony działacz żeglarski, pierwszy w Polsce budowniczy pełnomorskich jachtów żaglowych, konstruktor jachtu "Opty".
czwartek, 4 lutego 1971
Rozwiązano istniejący od 1924 r. PZŻ, powołując w to miejsce Sekcję Żeglarstwa GKKF.
niedziela, 4 lutego 1951
W Gdyni zwodowano s/y "Zjawa", na której Władysław Wagner miał rozpocząć rejs dookoła świata.
czwartek, 4 lutego 1932