TYP: a1

Narwik 2015 coraz bliżej

piątek, 27 marca 2015
Wiesław Seidler
Niejako z boku ważkich ubiegłorocznych wyczynów żeglarskich – już podsumowanych i nagrodzonych, a także np. obok dziejącej się „na naszych oczach” rewelacyjnej wyprawy „Selma Expedition 2015”, zapowiadają się na obecny sezon także inne ciekawe przedsięwzięcia, warte odnotowania.

Narwik 2015

Do takich należy z pewnością kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, podjęta rok temu i już daleko zaawansowana, wpisująca się w tegoroczne 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a także w 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Podobną udaną wyprawę – wtedy śladami „Witezia II” - zorganizowali ci sami pasjonaci morza, pod hasłem „Islandia’2009”; płynęli wtedy na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim. Teraz zaplanowali i już dopracowują ostatnie szczegóły Rejsu Odkrywców - Narwik 2015, przy zbliżonych założeniach, dla odmiany śladami historycznej wyprawy żaglowców „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, do Narwiku, w 1957 roku. Nie tylko chcą odwiedzić Narwik, ale ruszą jeszcze dalej, aż na Spitsbergen. Popłyną znowu na jachcie „Stary”, wyczarterowanym z JK AZS Szczecin, także z tym samym doświadczonym kapitanem Maciejem Krzeptowskim, w dniach 30 maja – 9 sierpnia br., trasą Szczecin – Kopenhaga – Bergen – Narwik – Nordkapp - Wyspa Niedźwiedzia – Spitsbergen – Bergen – Szczecin (jak na mapie).

Narvik 2015 - mapa

O założeniach i celach rejsu już pisałem, dodam tylko, że właśnie 25 bm. odbyła się w Urzędzie Miasta konferencja prasowa z udziałem organizatorów i uczestników wyprawy, na której podane już zostały bliższe jej plany. Rejs podzielony będzie na pięć etapów, z wymianą części załogantów w portach etapowych. Łącznie będzie to 20 dorosłych żeglarzy i 22 uczniów z 10 szkół szczecińskich, gimnazjalnych i średnich. Uroczyste wyjście w rejs i pożegnanie „Starego” zaplanowane jest na 30 maja br., w połączeniu z odsłonięciem w Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej wspomniany, historyczny rejs „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, ufundowanej przez ZOZŻ.

Narwik

Dalej podczas wyprawy realizowany będzie bogaty program nie tylko szkoleniowo-stażowy, ale też historyczny, przyrodniczy, fotograficzny i geologiczny. Tak np. podczas wizyty w Narwiku załoga „Starego” weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Narwik, a także złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym i pobierze z pola bitwy ziemię, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Z kolei na Spitsbergenie chcą odwiedzić Stację Polarną PAN w Zatoce Hornsund i zostawić tam tablicę upamiętniającą szczeciński wkład w jej powstanie, ufundowaną przez …PŻM i Fundację Pro Publico Mare. Otóż Stacja została zbudowana w 1957 r., a ponad 500 ton sprzętu i materiałów budowlanych dostarczyła na miejsce i wyładowała – nie w porcie, a na goły wtedy brzeg zatoki – załoga PŻM-owskiego statku m/s „Ustka”.

Dla młodych załogantów będą też warsztaty oceanograficzne i ornitologiczne, konkursy fotograficzne, poczta butelkowa, itp. Kpt. M. Krzeptowski ma też zamiar zainteresować właścicieli najstarszego w świecie naszego kina „Pionier” nawiązaniem współpracy z najstarszym norweskim kinem w Tromsø…

Narwik 2015

Wyprawie patronuje i sponsoruje głównie miasto Szczecin, a także współorganizatorzy i przyjaciele, w tym m.in. ZOZŻ, JK AZS, Centrum Żeglarskie, PŻM, i inni. Tak więc zapowiada się wyjątkowa, żeglarska przygoda, dla części młodych załogantów pierwsza morska przygoda życia.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: konferencja prasowa, plakat i trasa rejsu
Tagi: Narvik 2015
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922