TYP: a1

Narwik 2015 coraz bliżej

piątek, 27 marca 2015
Wiesław Seidler
Niejako z boku ważkich ubiegłorocznych wyczynów żeglarskich – już podsumowanych i nagrodzonych, a także np. obok dziejącej się „na naszych oczach” rewelacyjnej wyprawy „Selma Expedition 2015”, zapowiadają się na obecny sezon także inne ciekawe przedsięwzięcia, warte odnotowania.

Narwik 2015

Do takich należy z pewnością kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, podjęta rok temu i już daleko zaawansowana, wpisująca się w tegoroczne 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, a także w 20-lecie Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Podobną udaną wyprawę – wtedy śladami „Witezia II” - zorganizowali ci sami pasjonaci morza, pod hasłem „Islandia’2009”; płynęli wtedy na jachcie „Stary”, z kapitanem Maciejem Krzeptowskim. Teraz zaplanowali i już dopracowują ostatnie szczegóły Rejsu Odkrywców - Narwik 2015, przy zbliżonych założeniach, dla odmiany śladami historycznej wyprawy żaglowców „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, do Narwiku, w 1957 roku. Nie tylko chcą odwiedzić Narwik, ale ruszą jeszcze dalej, aż na Spitsbergen. Popłyną znowu na jachcie „Stary”, wyczarterowanym z JK AZS Szczecin, także z tym samym doświadczonym kapitanem Maciejem Krzeptowskim, w dniach 30 maja – 9 sierpnia br., trasą Szczecin – Kopenhaga – Bergen – Narwik – Nordkapp - Wyspa Niedźwiedzia – Spitsbergen – Bergen – Szczecin (jak na mapie).

Narvik 2015 - mapa

O założeniach i celach rejsu już pisałem, dodam tylko, że właśnie 25 bm. odbyła się w Urzędzie Miasta konferencja prasowa z udziałem organizatorów i uczestników wyprawy, na której podane już zostały bliższe jej plany. Rejs podzielony będzie na pięć etapów, z wymianą części załogantów w portach etapowych. Łącznie będzie to 20 dorosłych żeglarzy i 22 uczniów z 10 szkół szczecińskich, gimnazjalnych i średnich. Uroczyste wyjście w rejs i pożegnanie „Starego” zaplanowane jest na 30 maja br., w połączeniu z odsłonięciem w Alei Żeglarzy tablicy upamiętniającej wspomniany, historyczny rejs „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego”, ufundowanej przez ZOZŻ.

Narwik

Dalej podczas wyprawy realizowany będzie bogaty program nie tylko szkoleniowo-stażowy, ale też historyczny, przyrodniczy, fotograficzny i geologiczny. Tak np. podczas wizyty w Narwiku załoga „Starego” weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Narwik, a także złoży kwiaty na polskim cmentarzu wojennym i pobierze z pola bitwy ziemię, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Z kolei na Spitsbergenie chcą odwiedzić Stację Polarną PAN w Zatoce Hornsund i zostawić tam tablicę upamiętniającą szczeciński wkład w jej powstanie, ufundowaną przez …PŻM i Fundację Pro Publico Mare. Otóż Stacja została zbudowana w 1957 r., a ponad 500 ton sprzętu i materiałów budowlanych dostarczyła na miejsce i wyładowała – nie w porcie, a na goły wtedy brzeg zatoki – załoga PŻM-owskiego statku m/s „Ustka”.

Dla młodych załogantów będą też warsztaty oceanograficzne i ornitologiczne, konkursy fotograficzne, poczta butelkowa, itp. Kpt. M. Krzeptowski ma też zamiar zainteresować właścicieli najstarszego w świecie naszego kina „Pionier” nawiązaniem współpracy z najstarszym norweskim kinem w Tromsø…

Narwik 2015

Wyprawie patronuje i sponsoruje głównie miasto Szczecin, a także współorganizatorzy i przyjaciele, w tym m.in. ZOZŻ, JK AZS, Centrum Żeglarskie, PŻM, i inni. Tak więc zapowiada się wyjątkowa, żeglarska przygoda, dla części młodych załogantów pierwsza morska przygoda życia.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: konferencja prasowa, plakat i trasa rejsu
Tagi: Narvik 2015
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 June

W Sztokholmie otwarto Muzeum Okrętu "Vasa".
piątek, 15 czerwca 1990
Alfred Johnson, rybak nowofunlandzki na swojej dory o długości 5 m o nazwie "Centennial" wyruszył z Gloucester w pierwszy samotny rejs przez Atlantyk; dotarł do Liverpoolu 17 sierpnia tego roku.
czwartek, 15 czerwca 1876