TYP: a1

Na „Zawiszy” w słońcu i deszczu, czyli Pomorze na Morze 2017

wtorek, 26 września 2017
Informacja prasowa/Dariusz Olejniczak

Ponad 400 uczniów szkół z Pomorza i innych regionów Polski skorzystało z organizowanej już po raz dziewiąty przez Pomorski Związek Żeglarski akcji „Pomorze na Morze”. Od 18 do 22 września dzieci uczestniczyły w dwugodzinnych rejsach na „Zawiszy Czarnym” po Zatoce Gdańskiej. Dla większości z nich był to pierwszy kontakt z żeglarstwem.

[t]Klasa 4 a Szkoła Podstawowa w Przywidzu[/t] [s]Fot. Aleksandra Błażejewska[/s]

Projekt „Pomorze na Morze”, w którym do tej pory uczestniczyło ponad 4000 osób, organizowany jest od 5 lat w Gdyni i każdego roku składa się z dwóch odsłon. W czerwcu, podczas Święta Morza, akcja skierowana jest do mieszkańców regionu i turystów. Zainteresowani mogą wówczas skorzystać z bezpłatnych rejsów na wyczarterowanych przez PoZŻ jednostkach. Akcja cieszy się tak dużą popularnością, że wejściówki na jacht rozchodzą się w przeciągu kilku godzin.

Z kolei we wrześniu adresatami projektu są dzieci i młodzież szkolna. Tym razem z 18 nieodpłatnych rejsów na pokładzie legendarnego harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny” pod dowództwem kpt. Tomasza Kulawika, prezesa Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, skorzystało 440 uczniów. Były to dzieci z Zespołu Szkół w Przywidzu, Szkoły Podstawowej w Pomlewie, Technikum Weterynarii w Bolesławowie, Gimnazjum nr 11 w Gdyni, Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku, Szkoły Podstawowej SPSK w Siniarzewie, Szkoły Podstawowej w Trzcińsku i Gdyńskiej Szkoły Społecznej.

Tegoroczna, zmienna aura, nie odstraszyła młodych uczestników akcji. Pływali „Zawiszą” niezależnie od tego czy świeciło słońce, czy padał deszcz. W trakcie rejsu poznawali tajniki żeglowania tak dużymi jednostkami. A po zejściu na ląd humory dopisywały wszystkim tak samo.

– Było bardzo fajnie – mówi Maja, uczennica klasy IV B ze Szkoły Podstawowej w Przywidzu. – Najbardziej podobało mi się wyposażenie żaglowca i kajuty załogi. To był mój pierwszy rejs na takim statku.

Jej szkolny kolega, Adrian z klasy V A był zachwycony rejsem.

– Było super! – zapewniał. – Świetnie się pływa na takim żaglowcu, ale bycie załogantem to ciężka praca. Pierwszy raz pływałem po morzu i chciałbym to jeszcze kiedyś powtórzyć.

Każdy z uczestników akcji otrzymał pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w rejsie na „Zawiszy Czarnym”.

 

 

Foto: Aleksandra Błażejewska

 

Tagi: Pomorze na Morze, Zawisza Czarny, rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001