TYP: a1

Medialna majówka na Zaruskim

środa, 9 maja 2012
Informacja prasowa
Przy pięknej wiosennej pogodzie Zaruskiego odwiedziły media oraz dziennikarze kibicujący odbudowie jachtu od samego początku. Postęp prac od ostatniej wizyty wprawił wszystkich w świetne humory – można powiedzieć iż zasadniczy proces wybudowy wnętrza został zakończony i szkutnicy mogą przystępować do prac wykończeniowych, budowy mebli i wyposażenia. Na finiszu jest też obecnie montaż siłowni. Wnętrze kadłuba posiada już wszystkie pomieszczenia, koje, zabudowę mesy, kubryka, węzłów sanitarnych, kabin oficerskich. Montowane są pierwsze szafki dalszego umeblowania jednostki. Wszędzie widać mnóstwo różnych instalacji: elektrycznych, grzewczych, wodnych oraz związanych z siłownią.

Na pokładzie dumnie pręży się pierwsza wybudowana pokładówka – nawigacyjna, lśniąc spod lakieru mahoniem. Mocno zaawansowana jest też budowa pozostałych i tylko patrzeć jak staną na pokładzie. Lada dzień zdemontowany będzie namiot chroniący kadłub przed zimą i rozpoczną się prace przy nadburciu. A to oznacza że na przełomie maja i czerwca postawione będą maszty i rozpocznie się montaż takielunku, szycie żagli i prace wykończeniowe. Po drodze oczywiście jeszcze będzie kambuz i mnóstwo innych elementów wyposażenia, ale widać już metaforyczną metę.

Szkutnicy bardzo się starają by jacht wrócił do morskiej służby przed planowanym terminem, co pozwala optymistycznie patrzeć na zbliżający się sezon żeglarski. Morska gotowość Zaruskiego planowana jest na przełomie sierpnia i września.

Ważnym wydarzeniem podczas dzisiejszego spotkania z mediami, była prezentacja nowo wybranego Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego. Ten nowoczesny menedżer i człowiek sukcesu (VBW Clima), znany z zamiłowania do sportu i żeglarstwa, rozpoczął swe rządy w POZŻ od podjęcia z Miastem Gdańsk wspólnych inicjatyw wspierających żeglarstwo oraz angażując się w odbudowę Zaruskiego. Z tego powodu podczas dzisiejszego spotkania doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy MOSiR w Gdańsku a POZŻ, który ufunduje Zaruskiemu wyposażenie przeciwpożarowe oraz nowe napisy burtowe. Tak więc Zaruski zyskał kolejnego mecenasa i przyjaciela, a POZŻ powód do satysfakcji z przyczynienia się do tak znaczącego dzieła.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942