TYP: a1

Medal Kalos Kagathos dla Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz

środa, 16 października 2019
Z mediów

Krystyna Chojnowska – Liskiewicz otrzymała medal Kalos Kagathos. To odznaczenie dla byłych, wybitnych sportowców, którzy odnieśli sukcesy także w pracy zawodowej zgodnie ze starożytną grecką ideą kalos kagathos (piękny i dobry).

Odznaczenie zostało ustanowione w 1985 roku i jest nawiązaniem do starożytnego ideału kalokagatii. Laureatami Medalu mogą zostać polscy sportowcy, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie poza sportem. Laureat Medalu to osoba, która jest równie znakomita podczas startów sportowych, co i później, za metą.

Wśród laureatów znajdują się wybitni sportowcy, jednak do tej pory nie było żeglarza. Tym bardziej cieszy, że wyróżnienie przypadło Krystynie Chojnowskiej – Liskiewicz, pierwszej kobiecie, która opłynęła dookoła kulę ziemską. 

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 11 października i była jednym z punktów obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który powołano do życia 12 października 1919 roku w Krakowie.

 

Tagi: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Kalos Kagathos, medal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 February

Zmarł Janusz Sikorski; był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat au
poniedziałek, 27 lutego 1995
Zakończył się w Krakowie VII Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 88", Grand Prix festiwalu zdobył zespół "Packet" kierowany przez Mirosława Peszkowskiego.
sobota, 27 lutego 1988