TYP: a1

Masowiec utknął w szczecińskim porcie

czwartek, 2 stycznia 2020
Z mediów

W szczecińskim porcie utknął masowiec „Lintan”, przewożący koncentrat cynku. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że statek ma kłopoty z rozładunkiem ze względu na zagrożenie dla dokerów. Zarząd Portu jednak podkreśla, że nie ma zagrożenia pożarem a przedłużający się pobyt masowca jest wynikiem kłopotów ze znalezieniem specjalistycznych ekip do rozładunku.

 

Statek przypłynął do Szczecina 18 grudnia z ładunkiem koncentratu cynku, przeznaczonym dla jednej z polskich hut cynku. Jak podała „GW”, prawdopodobnie doszło do zawilgocenia ładunku, a pod wpływem wilgoci z koncentratu wydobywa się wodór, co grozi wybuchem. Zaledwie część towaru została rozładowana, reszta została, jak podaje Gazeta, zagazowana. „To metoda gaśnicza, która zabiera z ładowni tlen, eliminując ten czynnik wyzwalający pożar i eksplozję" - czytamy.

Do wyładowania zostało od 2,5 do 3 tys. koncentratu. Spedytor Krzysztof Pilarski wyjaśnia natomiast, że nic nadzwyczajnego się z ładunkiem nie dzieje, a przedłużający się postój jest wynikiem tego, że resztę towaru zalegającego w ładowniach  muszą usunąć specjalne ekipy, a był kłopot ze znalezieniem ich ze względu na okres świąteczny.  Informację, że statek nie stanowi zagrożenia, potwierdza także rzeczniczka prasowa Zarządu Portu Szczecin- Świnoujście, Monika Woźniak-Lewandowska i dodaje, że zawsze przy tego typu przeładunkach port ma specjalne procedury i specjalne środki ostrożności. Wkrótce towar zostanie do końca rozładowany i trafi do miejsca przeznaczenia, a na razie Portowa Straż Pożarna ZMPSiŚ SA przeprowadza pomiary stężeń gazów w przestrzeniach zamkniętych statku.  W przypadku masowca „Lintan” cumującego przy nabrzeżu Katowickim w Porcie Szczecin, pomiary wykonane przez PSP nie stwierdziły zagrożenia wybuchem.

 

 

Tagi: masowiec, Lintan, koncentrat cynku
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932