TYP: a1

Lokalizacja przekopu przez Mierzeję Wiślaną za dwa lata

poniedziałek, 30 stycznia 2017
Redakcja/MF

Ustawa dotycząca budowy kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Kanał ma być wybudowany do 2022 roku, ale decyzja o dokładnej lokalizacji przekopu zapadnie za dwa lata.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną

Fot. MGMiŻŚ

Procedowana ustawa ustala zasady przygotowania, realizacji i finansowania przedsięwzięcia i ma usprawnić proces realizacji inwestycji. A połączenie Zalewu Wiślanego i Zatoki Gdańskiej kanałem przez Mierzeję Wiślaną to jedna z priorytetowych inwestycji obecnego rządu. Głównie ze względu na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa tej części Polski i wschodniej granicy Unii a także ze względu na możliwości rozwoju gospodarczego i turystycznego tych obszarów, jakie da inwestycja. Nowa droga wodna umożliwi swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, będących portami Unii Europejskiej.

Jak poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, decyzja o wyborze dokładnej lokalizacji przekopu przez Mierzeję Wiślaną zapadnie za dwa lata. Opóźnienie wynika z konieczności uzyskania oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Jak dodał minister, ze względu na warunki ekologiczne i ukształtowanie terenu, najlepszą lokalizacją dla przekopu wydają się okolice Nowego Światu między Przebrnem a Skowronkami.

Obecnie inwestycja jest na etapie kończenia przetargu, który wyłoni wykonawcę robót projektowych, prac związanych z oceną oddziaływania przekopu na środowisko oraz raportem geologicznym. Wykonanie prac przewidzianych w przetargu ma potrwać około dwóch lat.

Tagi: Mierzeja Wiślana, przekop, inwestycja, kanał
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877