TYP: a1

Kpt. Wojciech Siłka odszedł na wieczną wachtę

poniedziałek, 29 czerwca 2020
kpt. Ryszard Sobieszczański/Opolskie Stowarzyszenie Pieśni spod żagli

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o ostatnim rejsie opolanina kpt. Wojciecha Siłki. Ten ostatni, niestety do Hilo.


Kpt. Wojciech Siłka, profesor, wieloletni kierownik Katedry Pojazdów Wydziału Mechanicznego. Politechniki Opolskiej z żeglarstwem związany od 1948 roku.

Jeden z nielicznych wybrańców uczestniczących w pierwszym, historycznym dziś już rejsie Zewu Morza do Narwiku w 1957 roku. Przez wiele lat związany z gliwickim Jacht Klubem „Śląsk”. W 1959 roku poprowadził swój pierwszy kapitański rejs na s/y Joseph Conrad. W latach sześćdziesiątych wielokrotnie prowadził krajowe rejsy, w których zapuszczał się do najdalszych zakątków Morza Bałtyckiego, m.in. do Zatoki Botnickiej, bez wchodzenia do zagranicznych portów. Bardzo często prowadził legendarną „140” s/y Joseph Conrad, która była jego ulubioną jednostką.

Od 1970 roku związany na stałe z Opolem. Członek Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Opolu. Wielokrotnie prowadził opolskiego Biesa w rejsach szkoleniowo-stażowych dla członków AKŻ i innych opolskich klubów. Instruktor od 1958 roku. Członek zarządu PZŻ i członek Głównej Komisji Egzaminacyjnej PZŻ. Odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz PZŻ”. Współautor doskonałego podręcznika dla żeglarzy "Astronawigacja żeglarska".

Tagi: Kpt. Wojciech Siłka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872