TYP: a1

Klasę RS:X zastąpi iFoil

wtorek, 5 listopada 2019
Z mediów

Na igrzyskach w Tokio po raz czwarty i ostatni rozdane zostaną medale w windsurfingowej klasie RS:X. W 2024 roku w Paryżu (żeglarskie regaty odbędą się w Marsylii) deskarze rywalizować będą w klasie iFoil Starboard. 

Po mistrzostwach świata na włoskim jeziorze Garda czołowi zawodnicy testowali pięć desek - dwie mieczowe i trzy z hydroskrzydłami. Żeglarze zarekomendowali sprzęt produkowany przez firmę Starboard. iFoil Starboard jako nowa konkurencja olimpijska w miejsce klasy RS:X została przegłosowana przez Walne Zgromadzenie World Sailing podczas World Sailing Annual Conference na Bermudach.

– Idzie nowe, świat się zmienia – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Taka jest naturalna kolej rzeczy. Głównym problemem klasy RS:X jest dostępność sprzętu. Jest to też klasa mało perspektywiczna. Po szerokich konsultacjach ze środowiskiem polskich windsurferów poparłem wniosek o zastąpienie klasy RS:X foilem. Uważam, że klasa ta ma szansę zainteresować windsurfingiem młodych ludzi.
 
W Tokio po raz ostatni rozdane zostaną medale także w klasie Finn, która znajdowała się w programie igrzysk od 1952 roku. W tej konkurencji sukcesy odnosił nasz Mateusz Kusznierewicz, zdobywając złoty medal w 1996 roku w Atlancie i osiem lat później brązowy w Atenach.
 
Z konkurencji żeglarskich w 2024 roku, poza iFoil, zadebiutuje kiteboarding oraz, również w formule mieszanej, dwuosobowy morski jacht balastowy o długości kadłuba 6-10 metrów, który ma zostać wybrany w 2020 roku. Poza tym w klasie 470 także rywalizować będą załogi mieszane, a nie, jak do tej pory, duety kobiece i męskie.

Tagi: RS:X, iFoil, olimpiada
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940