TYP: a1

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Mauritiusa

poniedziałek, 10 sierpnia 2020
Z mediów

W piątek władze Mauritiusa ogłosiły stan katastrofy ekologicznej. Wszystko przez gigantyczny wyciek paliwa ze statku, który kilka dni temu osiadł na mieliźnie w pobliżu wyspy.

 

25 lipca na mieliźnie w pobliżu Mauritiusa osiadł masowiec MV Wakashio należący do Mitsui OSK Lines – niestety jego paliwo zaczęło wyciekać. Statek wykonywał rejs na zlecenie innego armatora - Nagashiki Shipping. Żaden z dwóch armatorów nie jest w stanie oszacować szkód, jakie spowodował wyciek choć wiadomo, że część będzie mieć nieodwracalny charakter. Co ważne, statek osiadł w pobliżu Blue Bay Marine Park, jednego z przepięknych parków narodowych, sanktuarium dla morskich gatunków zwierząt. Skutki katastrofy będą tragiczne nie tylko dla przyrody ale i gospodarki Mauritiusa, żyjącego głównie z turystyki.

Akihiko Ono, wiceprezes japońskiego armatora Mitsui OSK Lines przeprosił oficjalnie za wyciek i zapowiedział wysłanie ekipy do usuwania jego skutków.

Władze Mauritiusa zwróciły się w sobotę do ONZ z prośbą o uruchomienie pomocy. Wsparcie finansowe i logistyczne obiecała już Francja, do której należy położona w sąsiedztwie wyspa Reunion.

 

Tagi: Mauritius, ekologia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 July

Zmarł Zbigniew Milewski, konstruktor jachtów, m.in. takich jak Ametyst, King's Ametyst, Topaz, Beryl, Zośka, Miś. Autor znaczącej książki "Projektowanie i budowa jachtów żaglowych"
piątek, 29 lipca 2005
Powróciła do Gdańska s/y "Panorama", jacht klubu AZS we Wrocławiu, kończąc tym samym trwający 11 miesięcy rejs Orvaldi Antarctica; w czasie rejsu odwiedzono porty Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Peru, Ekwadoru, fiordy Patagonii, Galapagos, Wyspy
piątek, 29 lipca 2005
Ze Szczecina wypłynął s/y "Śmiały" pod Kapitanem Bolesławem Kowalskim w rejs do Ameryki Południowej z bogato rozbudowanym programem badawczym
czwartek, 29 lipca 1965
W hamburskiej stoczni zwodowano czteromasztowy bark "Pamir"; statek był przeznaczony dla niemieckiego armatora Fryderyka Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej
sobota, 29 lipca 1905