TYP: a1

Kanał Sueski zostanie poszerzony?

środa, 7 kwietnia 2021
Hanka Ciężadło

Na to wygląda. Oczywiście nie na całej długości. Prezes Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie potwierdził jednak, że „rozważa się poszerzenie południowego odcinka drogi wodnej”. Co wyniknie z tych rozważań? I czy zapobiegnie to paraliżowaniu tej drogi wodnej w przyszłości?

Czas na mały „upgrade”

Przypadek kontenerowca Ever Given udowodnił nam wszystkim dość jasno, że Kanał Sueski jest podatny na tego typu „korki”. Poszerzenie go na całej długości nie wchodzi na razie w grę, jednak zarząd Kanału przyznaje, że można przedsięwziąć pewne kroki, które pomogłyby szybciej rozwiązać podobne sytuacje w przyszłości.

Na razie planowane są następujące inwestycje:

  • zakup dźwigów, które będą w stanie rozładowywać kontenery znajdujące się na wysokości do 52 metrów,

  • zakup dwóch dodatkowych holowników o uciągu około 250-280 ton,

  • rozbudowa południowego odcinka drogi wodnej. Admirał Osama Mounier Mohamed Rabie, pełniący funkcję prezesa przyznaje, że Zarząd kanału bierze pod uwagę poszerzenie tego fragmentu z 250 do nawet 400 metrów.

Ale kanał

Krótko mówiąc, zarząd Kanału doszedł do słusznego wniosku, że awarie i nieprzewidziane zdarzenia po prostu się zdarzają – a jeśli zdarzą się w newralgicznym miejscu, cały świat ma problem. Admirał Rabie powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters: „Nasze procedury są solidne, po prostu dążymy do ulepszenia usług” - powiedział. Innymi słowy – Kanał jest dobry, ale zawsze może być lepszy.

Trudno się z tym nie zgodzić. Na dodatek wczoraj (6 kwietnia) ruch na tej drodze wodnej znów został zagrożony. Przepływający przez Kanał tankowiec Rumford miał poważne problemy z silnikiem i w konsekwencji musiał być wspomagany przez holowniki. Statek płynął w konwoju kierującym się na północ. Na szczęście, po krótkim zatrzymaniu, ruch w Kanale został przywrócony. Wszystko wskazuje więc na to, że "upgrade" kanału bardzo się przyda. Dobrze, że jego zarząd ma tego świadomość.

Tagi: Kanał Sueski, rozbudowa, Ever Given, kontenerowiec, Egipt
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 August

Opuścił Bermudę jacht "Gemini" z zamiarem ustanowienia polonijnego rekordu trasy z St. George's do portu Horta na Azorach. Przybył tam 18 sierpnia. Trasę 1,905 mil "Gemini" przebyl w 13 dni, 19 godzin, 29 minut i 20 sekund. Jest to rekord dla jachtów polo
środa, 4 sierpnia 2004
Z Plymouth wystartowały regaty Anglia-Australia (Parmelia Cup) z okazji 150 rocznicy przybycia do Freemantle angielskiego żaglowca "Parmelia" z pierwszymi cywilnymi kolonistami; bezwzględnie najszybszy w tym wyścigu był "Wojewoda Pomorski" dowodzony przez
sobota, 4 sierpnia 1979
S/y "Alf" pod dowództwem Kpt. Bogdana Olszewskiego wyruszył w udany rejs do Murmańska (powrót 29.09)
piątek, 4 sierpnia 1972
Na pokładzie jachtu "Generał Zaruski" rozpoczął się XVI Sejmik PZŻ, na którym na prezesa wybrano Kazimierza Petrusewicza, wychowanka Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, później wiceministra żeglugi i profesora UW
niedziela, 4 sierpnia 1946