TYP: a1

Kajakiem solo przez Pacyfik

poniedziałek, 21 stycznia 2013
Romuald Koperski zgłosił swój udział w regatach o „Błękitną Wstęgę Wioślarstwa Oceanicznego Pacyfiku” w kategorii: Pacyfik West to East Solo - bez wsparcia solo łodzią wiosłową, pomiędzy japońskim portem Choshi a wybrzeżem Ameryki Północnej. Rozpoczęcie rejsu zaplanowano na 30 czerwca 2013 roku.

Dotychczasowy rekord na tej trasie został ustanowiony przez francuskiego wioślarza Emmanuela Coindre w 2005 roku i wynosi 130 dni, 1 godzinę i 30 minut. Trasa przez północny Pacyfik to „Mount Everest” oceanów. Na 13 prób, tyko 2 wioślarzy pokonało solo tą niezwykle trudną trasę; dla porównania „pasatowe autostrady” oceanu atlantyckiego przewiosłowało już kilkuset wioślarzy.

Łódź, na której popłynie Koperski, posiada certyfikat zdolności do żeglugi oraz obowiązkowe wyposażenie sprzętowe i ratownicze według kryteriów The Ocean Rowing Society (ORS), tym samym spełnia zalecenia w zakresie bezpieczeństwa i kwalifikuje się do wzięcia udziału w regatach o „Błękitną Wstęgę Wioślarstwa Oceanicznego Pacyfiku”.

“Regaty łodzią wiosłową przez Ocean Spokojny są dla fizjologii i psychiki człowieka wyzwaniem trudniejszym od lotu po orbicie okołoziemskiej, w związku z powyższym wyraziłem zgodę na wzięcie udziału w projekcie naukowym kierowanym przez zespoły naukowców z kilku klinik.

Wiosłując przez ocean pragnę także kontynuować swoją działalność charytatywną poprzez zbieranie funduszy na rzecz m.in. dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia zamieszkujących obszary Syberii. Żadne z dotychczasowych moich wypraw i rekordów nie byłyby możliwe bez entuzjazmu, wsparcia i zaangażowania wielu ludzi. Z góry więc dziękuję za każdą formę wsparcia mojego projektu.” pisze Romuald Koperski na stronie projektu www.transpacyfiksolo.pl.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 November

Zmarł Jerzy Tarasiewicz. Człowiek, który przeszedł do historii polskiego żeglarstwa dzięki słynnemu rejsowi przez Atlantyk na tratwie "Chatka Puchatków"
wtorek, 14 listopada 2017
W chińskim mieście Kanton zwodowano pierwszy na świecie w pełni elektryczny statek
wtorek, 14 listopada 2017
W Londynie w wieku 83 lat zmarł Jack Holt, angielski żeglarz, działacz żeglarski i konstruktor jachtowy, m.in. Cadeta, Horneta i Ramblera.
wtorek, 14 listopada 1995
Wyruszył z Gdańska s/y "Swarożyc" z Kapitanem Aleksandrem Bereśniewiczem na pokładzie. Zimowy rejs zakończył się dziewięć dni później, po przebyciu 637 mil.
niedziela, 14 listopada 1971