TYP: a1

Jean Jacques Savin, 75-letni podróżnik zaginął na oceanie

wtorek, 25 stycznia 2022
Z mediów

Jean-Jacques Savin, 75-letni francuski poszukiwacz przygód zaginął podczas samodzielnej podróży łodzią przez Atlantyk. 21 stycznia portugalska marynarka wojenna poinformowała o odnalezieniu jego kajak przewrócony do góry dnem.


Według wstępnych informacji, podanych na profilu facebookowym przez team Savia, w łodzi miano znaleźć ciało podróżnika.  Jednak 22 stycznia informację tę zdementowała córka podróżnika. Poinformowała,  że ciało nie zostało odnalezione i nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia ze strony portugalskich władz.
Savin rozpoczął swoją samotną podróż kajakiem przez Ocean Atlantycki Portugalii 1 stycznia. Podróż relacjonował na Facebooku. 19 stycznia poinformował o problemach z działającym na baterie słoneczne odsalaczem wody, ale twierdził, że nie ma żadnego zagrożenia i płynie przez Atlantyk w stronę Ponta Delgada na Azorach. Zamierzał zatrzymać się tam w marinie i naprawić ładowarkę odsalacza. W piątek podróżnik uruchomił nadajniki alarmowe. Poszukiwania jego łodzi zaczęły się zaraz po tym, jak portugalska marynarka wojenna odebrał sygnał. W poszukiwaniach  brała udział wojskowa korweta, trzy samoloty i kilka statków handlowych. Załoga jednego z nich natknęła się na wodoodporną torbę z dokumentami Savina. W sobotę, 22 stycznia zlokalizowano przewróconą łódź. Warunki pogodowe były bardzo trudne. Odwołano poszukiwania, choć jednocześnie do wszystkich jednostek w okolicy rozesłano komunikat o możliwości natknięcia się na Savina. Do tej pory jednak nie ma śladu po podróżniku. 
Jean-Jacques Savin to były wojskowy spadochroniarz, który po zakończeniu zawodowej kariery sprawdzał swoje siły m.in. w triathlonie czy w nietypowych wyprawach morskich. W 2019 r. przepłynął z Kanarów na Karaiby w kapsule o kształcie beczki. 14 stycznia obchodził urodziny – skończył 75 lat. 

 

Tagi: Jean Jacques Savin, podróżnik
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 June

Wojciech Skórski i Kazimierz Kwasiborski na jachcie klasy Micro "Agnessa" na Florydzie zakończyli rejs przez Atlantyk.
poniedziałek, 8 czerwca 1992
W Dartmouth na "Express Crusader" kończy rejs Naomi James; był to pierwszy kobiecy i samotny rejs trasą wokół trzech przylądków.
czwartek, 8 czerwca 1978
Z Górek Zachodnich wyruszył, z zamiarem opłynięcia Islandii, s/y "Euros" z Kapitanem Wojciechem Orszulokiem; powrócił do Górek w dniu 13.08.1968 r. po przebyciu 4500 Mm.
sobota, 8 czerwca 1968
W stoczni J. C. Tecklenborg w Geestemünde schodzi na wodę "Potosi" budowany dla F. Laeisza do obsługi linii południowoamerykańskiej.
sobota, 8 czerwca 1895