TYP: a1

Groźne wiatry nad Francją i Wielką Brytanią

poniedziałek, 8 lutego 2016
Z mediów/MF
Groźne wichury szaleją w południowej Anglii, południowej Walii oraz na zachodzie i północnym zachodzie Francji. Porywy osiągają nawet do 160 km na godzinę.


Fot. Met Office

W Wielkiej Brytanii kilka tysięcy osób pozbawionych jest prądu, są zakłócenia w kursowaniu pociągów i lotach samolotów, odwołano kursy promów przez kanał La Manche. Met Office wydał pomarańczowe ostrzeżenia (drugi stopień w trzystopniowej skali) dla mieszkańców Walii, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Anglii oraz Londynu. Na wybrzeżu mogą wystąpić gigantyczne fale i może dojść do lokalnych podtopień.

Na południowym zachodzie Anglii wiatr może osiągnąć prędkość 128 km na godzinę, a wichury mogą dotrzeć do Bristolu i Cardiff. Wystosowano ok. 60 ostrzeżeń o spodziewanych powodziach w Anglii i Walii.

Sytuacja zacznie się uspokajać w poniedziałek wieczorem.

Na zachodzie i północnym zachodzie Francji wiatr osiągał prędkość 139 km na godzinę. W Bretanii bez prądu jest kilka tys. gospodarstw. Według Meteo France wichury zakończą się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą występować do wtorku wieczorem. Istnieje też zagrożenie wzrostem poziomu morza. W tym kraju również obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie a francuski minister spraw wewnętrznych wezwał "mieszkańców wybrzeży Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Północnego do jak największej ostrożności".

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 January

Zmarł Tadeusz Borysewicz - oficer Marynarki Wojennej, dowódca ORP "Jaskółka" walczący w obronie Helu, po wojnie - brał udział w odbudowie basenu jachtowego w Gdyni, ratowaniu sprzętu żeglarskiego, organizacji jacht klubu. Współorganizator i redaktor czaso
środa, 17 stycznia 1973