TYP: a1

Groźne wiatry nad Francją i Wielką Brytanią

poniedziałek, 8 lutego 2016
Z mediów/MF
Groźne wichury szaleją w południowej Anglii, południowej Walii oraz na zachodzie i północnym zachodzie Francji. Porywy osiągają nawet do 160 km na godzinę.


Fot. Met Office

W Wielkiej Brytanii kilka tysięcy osób pozbawionych jest prądu, są zakłócenia w kursowaniu pociągów i lotach samolotów, odwołano kursy promów przez kanał La Manche. Met Office wydał pomarańczowe ostrzeżenia (drugi stopień w trzystopniowej skali) dla mieszkańców Walii, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Anglii oraz Londynu. Na wybrzeżu mogą wystąpić gigantyczne fale i może dojść do lokalnych podtopień.

Na południowym zachodzie Anglii wiatr może osiągnąć prędkość 128 km na godzinę, a wichury mogą dotrzeć do Bristolu i Cardiff. Wystosowano ok. 60 ostrzeżeń o spodziewanych powodziach w Anglii i Walii.

Sytuacja zacznie się uspokajać w poniedziałek wieczorem.

Na zachodzie i północnym zachodzie Francji wiatr osiągał prędkość 139 km na godzinę. W Bretanii bez prądu jest kilka tys. gospodarstw. Według Meteo France wichury zakończą się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą występować do wtorku wieczorem. Istnieje też zagrożenie wzrostem poziomu morza. W tym kraju również obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie a francuski minister spraw wewnętrznych wezwał "mieszkańców wybrzeży Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Północnego do jak największej ostrożności".

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 June

Grant Dalton na "NZ Endeavour" wygrywa w Southampton 6 edycję Whitbread Race.
piątek, 3 czerwca 1994
Na Atlantyku podczas regat Operation Sail tonie żaglowiec "Marques".
niedziela, 3 czerwca 1984
Z Gdyni w rejs na Islandię wyruszył s/y "Opal" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; jacht powrócił do Świnoujścia 17 lipca po przebyciu 3558 Mm.
poniedziałek, 3 czerwca 1968
Wodowanie "Columbii", pierwszego jachtu klasy 12-metrowej, który zdobył Puchar Ameryki.
wtorek, 3 czerwca 1958
Urodził się Marek Szurawski, najwiekszy polski szantymen, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor artykułów prasowych i książki o szantach i szantymenach.
czwartek, 3 czerwca 1948
Z Wysp Kanaryjskich wyruszył w podróż na kajaku Franz Romer; dotarł do Antyli po 88 dniach spedzonych na morzu. Zaginął na morzu w próbie przejścia następnego etapu z Antyli do Nowego Jorku.
niedziela, 3 czerwca 1928