TYP: a1

Groźne wiatry nad Francją i Wielką Brytanią

poniedziałek, 8 lutego 2016
Z mediów/MF
Groźne wichury szaleją w południowej Anglii, południowej Walii oraz na zachodzie i północnym zachodzie Francji. Porywy osiągają nawet do 160 km na godzinę.


Fot. Met Office

W Wielkiej Brytanii kilka tysięcy osób pozbawionych jest prądu, są zakłócenia w kursowaniu pociągów i lotach samolotów, odwołano kursy promów przez kanał La Manche. Met Office wydał pomarańczowe ostrzeżenia (drugi stopień w trzystopniowej skali) dla mieszkańców Walii, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Anglii oraz Londynu. Na wybrzeżu mogą wystąpić gigantyczne fale i może dojść do lokalnych podtopień.

Na południowym zachodzie Anglii wiatr może osiągnąć prędkość 128 km na godzinę, a wichury mogą dotrzeć do Bristolu i Cardiff. Wystosowano ok. 60 ostrzeżeń o spodziewanych powodziach w Anglii i Walii.

Sytuacja zacznie się uspokajać w poniedziałek wieczorem.

Na zachodzie i północnym zachodzie Francji wiatr osiągał prędkość 139 km na godzinę. W Bretanii bez prądu jest kilka tys. gospodarstw. Według Meteo France wichury zakończą się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą występować do wtorku wieczorem. Istnieje też zagrożenie wzrostem poziomu morza. W tym kraju również obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie a francuski minister spraw wewnętrznych wezwał "mieszkańców wybrzeży Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Północnego do jak największej ostrożności".

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971