TYP: a1

Groźne wiatry nad Francją i Wielką Brytanią

poniedziałek, 8 lutego 2016
Z mediów/MF
Groźne wichury szaleją w południowej Anglii, południowej Walii oraz na zachodzie i północnym zachodzie Francji. Porywy osiągają nawet do 160 km na godzinę.


Fot. Met Office

W Wielkiej Brytanii kilka tysięcy osób pozbawionych jest prądu, są zakłócenia w kursowaniu pociągów i lotach samolotów, odwołano kursy promów przez kanał La Manche. Met Office wydał pomarańczowe ostrzeżenia (drugi stopień w trzystopniowej skali) dla mieszkańców Walii, południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Anglii oraz Londynu. Na wybrzeżu mogą wystąpić gigantyczne fale i może dojść do lokalnych podtopień.

Na południowym zachodzie Anglii wiatr może osiągnąć prędkość 128 km na godzinę, a wichury mogą dotrzeć do Bristolu i Cardiff. Wystosowano ok. 60 ostrzeżeń o spodziewanych powodziach w Anglii i Walii.

Sytuacja zacznie się uspokajać w poniedziałek wieczorem.

Na zachodzie i północnym zachodzie Francji wiatr osiągał prędkość 139 km na godzinę. W Bretanii bez prądu jest kilka tys. gospodarstw. Według Meteo France wichury zakończą się w poniedziałek około godz. 20, ale wysokie fale mogą występować do wtorku wieczorem. Istnieje też zagrożenie wzrostem poziomu morza. W tym kraju również obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie a francuski minister spraw wewnętrznych wezwał "mieszkańców wybrzeży Atlantyku, okolic kanału La Manche i Morza Północnego do jak największej ostrożności".

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877